لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

لاپید: اسرائيل مخالف بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم است


یائیر لیپید، وزیر خارجه اسرائیل - عکس آرشیو
یائیر لیپید، وزیر خارجه اسرائیل - عکس آرشیو

دولت اسرائیل تصمیم ایالات متحده برای بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم را که به طور سنتی نقطه تماس دیپماتیک آمریکا با فلسطینی‌ها بود یک «ایده بد» خواند و گفت که این کار می‌تواند کابینه جدید نفتالی بنت را تضعیف کند.

به گزارش رویترز، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، روز ۱۰ شهریور در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤالی در باره تصمیم آمریکا برای بازگشایی کنسولگری در اورشلیم برای تماس با فلسطینی‌ها، اظهار داشت: «ما فکر می‌کنیم ایده بدی است. اورشلیم، پایتخت مستقل کشور اسرائیل، و فقط اسرائیل، است، و به همین دلیل ما فکر نمی‌کنیم ایده خوبی باشد.»

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم و ادغام کنسولگری آمریکا در اورشلیم با سفارت، از ادعای اسرائیل نسبت به اورشلیم به عنوان پایتخت خود، حمایت کرد. این اقدام، فلسطینی‌ها را، که اورشلیم شرقی را پایتخت دولت آینده خود می‌دانند، نسبت به آمریکا خشمگین کرد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که پیوند آمریکا با فلسطینی‌ها را از نو برقرار سازد، راه‌حل دو کشور را مورد حمایت قرار دهد و کنسولگری اورشلیم را بازگشایی کند. در پی انتقال سفارت به اورشلیم، امور فلسطینی‌ها به سفارت محول شده بود.

وزیر امورخارجه اسرائیل گفت: «می‌دانیم که دولت [بایدن] طور دیگری به این موضوع نگاه می‌کند، اما از آنجا که این اتفاق در اسرائیل می‌افتد، اطیمنان داریم که آنها با دقت به حرف ما گوش می‌کنند.»

واصل ابویوسف، از مقامات «ساف»، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت اسرائیل می‌خواهد وضع موجود را حفظ کند و جلوی هر راه حل سیاسی را می‌گیرد.

سفارت آمریکا در اورشلیم هنوز دراین باره اظهارنظر نکرده است.

خبرگزاری رویترز یادآور شد که دولت اسرائیل تمام اورشلیم را پایتخت واحد و تقسیم‌ نشده خود می‌داند، اما جامعه جهانی این وضعیت را به رسمیت نمی‌شناسد.

محله‌های شرقی اورشلیم همراه با کرانه غربی و غزه، در پی جنگ سال ۱۳۴۶ (۱۹۶۷ میلادی) خاورمیانه به اشغال اسرائیل درآمدند.

XS
SM
MD
LG