لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

توافق بر سر آتش بس ۷۲ ساعته جدید در غزه


یک پسر فلسطینی در خرابه های گورستانی که هدف حمله اسرائیل قرارگرفته می دود - غزه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳
یک پسر فلسطینی در خرابه های گورستانی که هدف حمله اسرائیل قرارگرفته می دود - غزه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

طرفین فلسطینی و اسرائیلی با یک آتش بس ۷۲ ساعته جدید در غزه موافقت کردند. این آتش بس فرصت دیگری برای چانه زنی برای آتش بس دائمی و جامع در اختیار دو طرف قرار می دهد.

دولت مصر که میانجیگری صلح میان اسرائیل و فلسطین را برعهده داشت گفته آتش بس جدید راه را برای دور تازه ای از گفتگوها در قاهره برای پایان دادن به بیش از یک ماه درگیری میان شبه نظامیان حماس با ارتش اسرائیل باز می کند.

آتش بس ۷۲ ساعته قبلی روز جمعه اندکی بعد از شروع، از جانب هر دو طرف نقض شد. میانجیگری آتش بس روز یکشنبه را هم – همچون آتش بس هفته گذشته – مصر برعهده داشت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت چنانچه حماس راکت پرانی به اسرائیل را متوقف نکند، کشورش به گفتگوهای آتش بس بازنمی گردد:

«آتش بس زمان می برد و مستلزم صبر و شکیبایی است. اسرائیل برای تغییر دادن واقعیت امروز و بازگرداندن آرامش برای همه شهروندان، همه روش ها را خواهد آزمود. ما با اتحاد و عزم جزم، مأموریتمان را به پایان می بریم.»

به رغم توافق دوجانبه برای آتش بس، خشونت ها همچنان ادامه یافت.

سربازان اسرائیلی یک پسر یازده ساله را در بخش اشغالی کرانه باختری رود اردن به ضرب گلوله از پادرآوردند. اسرائیل می گوید قتل این پسر در واکنش به «شورش خشونت آمیز» در نزدیکی الخلیل صورت گرفته است. خانواده پسر مقتول می گوید او در مقابل خانه سرگرم بازی بود که هدف گلوله سربازان اسرائیلی قرار گرفت.

یک ماه حملات هوایی و زمینی ارتش اسرائیل به باریکه غزه بیش از ۱،۹۰۰ کشته برجاگذاشته که بیشترشان غیرنظامی بودند. از بعضی از محله های شهرهای نوار غزه تنها تلی از خاک برجامانده است.

در جنگ غزه همچنین ۶۴ نظامی و ۷ غیرنظامی اسرائیلی جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG