لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

ادامه درگیری های اسرائیل و حماس با پایان مهلت آتش بس


دود ناشی از حمله اسرائيل به رفح در جنوب غزه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۳
دود ناشی از حمله اسرائيل به رفح در جنوب غزه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۳

شبه نظامیان فلسطینی روز جمعه به پرتاب راکت به اسرائیل از غزه ادامه دادند و هواپیماهای نظامی اسرائيل نیز با پایان مهلت آتش بس به حملات حماس پاسخ دادند.

ارتش اسرائيل در توییتر اعلام کرد دست کم ۱۹ راکت پس از پایان آتش بس به اسرائيل شلیک شد. ارتش گفت ۴ راکت توسط گنبد آهنین نابود شد و بقیه به مناطق خالی برخورد کرد و خرابی و آسیبی گزارش نشد.

اسرائیل از حمله به مدت ۳ ساعت خودداری کرد اما پیتر لرنر، سخنگوی ارتش بعدا تایید کرد که حملات هایی علیه «تاسیسات تروریست ها» در غزه در حال انجام است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل وعده پاسخی قوی به راکت های حماس را داده است.

یک مقام ارشد حماس گفت این گروه آتش‌بس ۷۲ ساعته با اسرائيل را که صبح جمعه پایان یافت، تمدید نمی کند. به گفته ارتش اسرائيل، پیش از آنکه آتش بس رسما در ساعت ۸ صبح پایان یابد، شبه نظامیان غزه دو راکت به سمت اسرائیل شلیک کردند.

اسرائيل و حماس در قاهره به طور غیر مستقیم برای تمدید آتش بس مذاکره می کردند. گفتگوها شامل تمهیدات جدید مرزی و محاصره دریایی می شد.

مقامات ارشد حماس گفتند مذاکرات غیر مستقیم با اسرائيل در قاهره نتیجه بخش نبوده است. حماس همچنین اتهامات اسرائيل را که شبه نظامیان اوایل روز جمعه با شلیک راکت آتش بس را نقض کردند، تکذیب کرد.

ارتش اسرائيل گفت دو راکت از غزه پرتاب و به جنوب اسرائيل برخورد کرد. گزارشی از مجروحیت ناشی از پرتاب این دو راکت منتشر نشده است.

مقامات حماس و اسرائيل هشدار داده اند که حاضر هستند درگیری ها را در صورتی که بر افروخته شود، ادامه دهند. آنها با شرایط تمدید آتش بس انسانی فاصله زیادی دارند.

مسوولان اسرائيلی گفته اند حاضر هستند در صورت لزوم آتش بس را به طور یکجانبه تمدید کنند.

آتش بس اخیر به چهار هفته درگیری میان دو طرف که باعث کشته شدن دست کم ۱۹۰۰ فلسطینی شد، پایان داد. ۶۴ سرباز و ۳ غیر نظامی اسرائیلی نیز کشته شدند.

حماس خواهان برداشته شدن محاصره غزه توسط اسرائیل است که به اقتصاد این منطقه به شدت آسیب زده و مانع سفر فلسطینی ها شده است. اسرائیل نیز اصرار دارد حماس خلع سلاح شود.

یک سخنگوی دولت اسرائيل به شبکه سی.ان.ان گفت اگر جنگ دوباره آغاز شود، مشخص است که مقصر خشونت ها چه کسی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل گفت که اقدامات اسرائيل قابل توجیه است. او مرگ هر غیرنظامی را یک تراژدی خواند و مقصر آنها را حماس دانست. او گفت حماس از داخل جمعیت غیر نظامی به اسرائیل شلیک می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستار پایان محاصره غزه شده است. او گفت غزه نمی تواند به تنهایی اشتغالزایی کند و رشد اقتصادی داشته باشد. آقای اوباما گفت قطع ارتباط غزه با دنیا نمی تواند همیشگی باشد.

اسرائيل می گوید تا زمانی که حماس را یک سازمان تروریستی می داند، محاصره غزه را کاهش نمی دهد.

XS
SM
MD
LG