لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

یونیسف: بیش از ۴۰۰ کودک فلسطینی در غزه کشته شده‌اند


آتش‌بس شکننده ۷۲ ساعته در نوار غزه روز چهارشنبه برای دومین روز نیز ادامه یافت، در همین حال هیات‌های حماس و اسرائیل با هدف تمدید آتش‌بس به قاهره سفر کرده‌اند.

این طولانی‌ترین وقفه در جنگ یک ماهه‌ای است که در آن بیش از ۱۸۰۰ فلسطینی، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شده‌اند. ۶۷ اسرائیلی نیز در این مدت جان خود را از دست دادند که سه نفر از آنها غیرنظامی بودند.

سخنگوی صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز چهارشنبه از اورشلیم به صدای آمریکا گفت تاثیر جنگ برغیرنظامیان در غزه، به ابعادی بحرانی رسیده و نیازهای آنها گسترده است. او گفت تا امروز یونیسف ۴۱۹ کودک فلسطینی که کشته شده‌اند را شمارش کرده و متاسفانه گمان می‌رود بر این رقم افزوده شود. نزدیک ۳ هزار نفر نیز به شدت مجروح شده‌اند.

پشاپیش گفتگوهای دیپلماتیمک در قاهره با هدف رسیدن توافق بر سر یک آتش‌بس بلندمدت، که با میانجیگری مصر صورت می‌گیرد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی با شبکه خبری بی بی سی گفت هر دو طرف لازم است امتیازاتی بدهند.

وی در ادامه گفت آمریکا از دادن آزادی بیشتر به فلسطینی‌ها در غزه پشتیبانی می‌کند، اما هشدار داد باید مسئولیت بیشتری نسبت به اسرائیل همراه شود که به معنای متوقف شدت حملات راکتی است.

حماس ازاسرائیل خواسته است به محاصره‌ای که اقتصاد غزه را تحت فشار گذاشته و از خروج فلسطینی‌ها از منطقه جلوگیری می‌کند، پایان دهد.

اسرائیل می‌گوید فقط در صورتی محدودیت‌ها را کاهش خواهد داد که اطمینان یابد حماس قادر نخواهد بود از این آزادی برای وارد کردن راکت یا تسلیحات دیگر استفاده کند.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه نیروهای زمینی خود را از غزه خارج کرد و اعلام کرد موفق شده است تمام ۲۲ تونل شناخته شده‌ای که حماس از آنها برای انجام حملات مرزی استفاده می‌کرد را منهدم کند.

XS
SM
MD
LG