لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

محمود عباس: اسرائیل می‌خواهد «جنگ مذهبی» به راه بیاندازد


محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز سه‌شنبه در سخنانی به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات در کرانه باختری، اسرائیل را به تحریک «جنگ مذهبی» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که در دور تازه‌ای از خشونت‌ها بین دو طرف، یک مرد فلسطینی کشته شد و بر نگرانی از اوج‌گیری مناقشه دیرینه آنها به مرحله‌ای خطرناک افزوده می‌شود، محمود عباس اجازه بازدید یهودیان از مجتمع مسجد الاقصی را مسئول تنش‌های اخیر دانست و اسرائیل را متهم کرد که سعی دارد این مکان مذهبی را تقسیم کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی همچنین گفت «رهبران اسرائیل اگر فکر می‌کنند می‌توانند مسجد الاقصی را، نظیر کاری که در مسجد ابراهیمی انجام دادند، تقسیم کنند، در اشتباه هستند.»

محمود عباس در ادامه افزود اسرائیلی‌ها با «تقسیم مسجد، ما را به سوی جنگ مذهبی سوق می‌دهند، و هیچکس، مسلمان یا مسیحی، نخواهد پذیرفت که قدس متعلق به آنها باشد.»

در این میان، در درگیری‌های جدید در کرانه باختری، سربازان اسرائیل یک تظاهرکننده فلسطینی را هدف گلوله قرار داده و او را کشتند.

درگیری‌ها در نزدیکی شهر الخلیل و در حالی صورت گرفت که، به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل حدود ۱۵۰ تظاهرکننده فلسطینی اقدام به پرتاب سنگ و بمب‌های آتش‌زا به سوی سربازان کردند.

او گفت تلاش سربازان اسرائیلی برای متفرق کردن جمعیت با استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی، به جایی نرسید و آنها با ناچار اقدام به تیراندازی کردند.

XS
SM
MD
LG