لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

درگیری مجدد فلسطینیان با سربازان اسرائیلی در مجموعه مسجدالاقصی


اجتماع یهودیان افراطی در مکانی که یک فلسطینی با خودرو رهگذران را در پیاده‌رو زیرگرفت و چند نفر را به کشتن داد - اورشلیم، ۱۴ آبان
اجتماع یهودیان افراطی در مکانی که یک فلسطینی با خودرو رهگذران را در پیاده‌رو زیرگرفت و چند نفر را به کشتن داد - اورشلیم، ۱۴ آبان

تظاهرکنندگان فلسطینی روز جمعه در اورشلیم شرقی با سربازان اسرائیلی درگیر شدند. این چندمین درگیری طرفین در دو هفته اخیر بر سر اماکن مقدس مذهبی مسلمانان در اورشلیم شرقی است.

در پست بازرسی قلندیه – که رام‌الله را از اورشلیم جدا می‌کند – نیروهای اسرائیلی حمله تظاهرکنندگان فلسطینی با سنگ و کوکتل مولوتف را با گلوله‌های مشقی پاسخ دادند.

در اورشلیم شرقی، پلیس سعی داشت با شلیک گاز اشک‌آور تظاهرکنندگانی را که در اردوگاه آوارگان شعفات، لاستیک اتوموبیل‌ها را آتش می‌زدند و ترقه پرتاب می‌کرند، متفرق کند.

آتش خشم فلسطینیان و کشورهای منطقه از جنگ اسرائیل علیه غزه در تابستان گذشته هنوز فروننشسته بود که در دو هفته اخیر، دعوا بر سر مجموعه مسجدالاقصی و حرم شریف، مکان مقدس برای پیروان سه مذهب ابراهیمی، در کانون توجه منطقه و جهان قرار گرفته است.

اسرائیل چندین دهه عبادت در مجموعه الاقصی را برای یهودیان قدغن کرده بود. این مجموعه حرم قدس شریف، مسجد قبـه الصخره، مسجدالاقصی متعلق به قرن هشتم میلادی، و چندین معبد باستانی یهودیان را در خود جا داده است.

اما در هفته‌های اخیر کمپین یهودیان ناسیونالیست راست افراطی برای کسب اجازه عبادت در کنار مسلمانان، با اعتراض مسلمانان رو به رو شده. مجموعه مسجدالاقصی توسط مسلمانان اداره می‌شود که ورود غیرمسلمانان به آن را توهین به مقدسات مذهبی خود می‌دانند. هفته گذشته پس از آن که یک مرد مسلح فلسطینی در این محوطه به یک نانسیونالیست افراطگرای یهودی شلیک کرد، دولت اسرائیل برای نخستین بار در بیش از یک دهه، محوطه را بست. اقدام اسرائیل موجب واکنش خشم‌‌آمیز فلسطینیان شده است.

XS
SM
MD
LG