لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

یک فلسطینی با خودرو عابران پیاده در اورشلیم را زیر گرفت


حضور ماموران امنیتی اسرائیلی در محل، و پس از حمله یک فلسطینی به عابران پیاده در یک ایستگاه قطار در اورشلیم - ۱۴ ابان ۱۳۹۳
حضور ماموران امنیتی اسرائیلی در محل، و پس از حمله یک فلسطینی به عابران پیاده در یک ایستگاه قطار در اورشلیم - ۱۴ ابان ۱۳۹۳

یک مرد فلسطینی روز چهارشنبه با خودروی خود به عابران پیاده حاضر در یک ایستگاه شلوغ قطار در بخش شرقی اورشلیم حمله کرد و چند نفر را زیر گرفت، که منجر به کشته شدن یکی از آنها و مجروح شدن چندین نفر دیگر شد. ساعاتی بعد، گروه فلسطینی حماس مسئولیت آن را به عهده گرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از پلیس اسرائیل گزارش داد این حمله چند ساعت پس از برخورد پلیس با ده‌ها فلسطینی، که صورت خود را با نقاب پوشانده و در اعتراض به دیدار گروهی از فعالان یهودی در نزدیکی مسجد الاقصی اقدام به پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا می‌کردند، صورت گرفت.

به گفته مقام‌های پلیس، مهاجم سوار بر یک وانت سفید رنگ بود و نخست آن را به ایستگاه شلوغ کوبید، سپس عقب رفت و در حالی که سعی داشت فرار کند، به چند خودروی دیگر بر خورد کرد. آنگاه از وانت بیرون آمد و با یک میله آهنی به گروهی از مردم و نیروهای پلیس حمله کرد. در پی این اقدام، یکی از نیروهای پلیس او را هدف گلوله قرار داد و کشت.

پلیس اسرائیل این واقعه را «حمله تروریستی» خواند و گفت در جریان آن یک نفر از مردم حاضر در ایستگاه جان خود را از دست داد و حدود ۱۲ نفر دیگر مجروح شدند.

پلیس مهاجم را یک فلسطینی ۳۸ ساله به نام ابراهیم العکاری معرفی کرد و گفت او که مدتی به دلیل تخلفات امنیتی در زندان بود، چندی پیش آزاد شده بود.

گروه فلسطینی حماس در بیانیه‌ای در همین زمینه گفت العکاری یکی از اعضای آن گروه بود. یک مقام حماس نیز حمله روز چهارشنبه را «عملیاتی شکوهمندانه» خواند و خواستار تکرار آن شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، این حمله را پیامد ادامه تحریکات محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و شریکان او در گروه حماس دانست.

XS
SM
MD
LG