لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

خانه های رهبران فتح در نوار غزه هدف انفجارهای همزمان قرار گرفتند


یک رشته انفجار هم زمان، خانه های رهبران سازمان فلسطینی فتح در نوار غزه را هدف قرار داد. هنوز هیچکس مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.
فیاض ابو عطا رهبر جنبش فتح در غزه گفت، اتومبیلش نابود شد و خانه و اتومبیل های دو رهبر دیگر فتح در غزه نیز آسیب دیده است. به گفته وی، هیچکس در این حملات آسیب ندیده است. او نیروهای امنیتی حماس در غزه را به علت کوتاهی در حفاظت از اعضای فتح سرزنش کرد. او گفت: "ما نیروهای امنیتی وابسته به حماس را، برای این حملات، کاملاً مسئول می دانیم زیرا، حماس مسئول حفاظت از جان و مالمان است."

مقام های فتح مشغول برنامه ریزی برای مراسم بزرگداشت یاسر عرفات، بنیانگذار فتح ، در روز یازدهم ماه نوامبر جاری هستند. چنین مراسمی در نوار غزه، برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۷، برگزار خواهد شد.

سامی ابو زُهری، سخنگوی حماس این حملات را جنایت بار خواند و از نیروهای امنیتی غزه خواست در این ارتباط تحقیق و مسئولان آن را مجازات کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هیچ نشانه ای از دخالت اسرائیل در این حملات دیده نمی شود.
اسرائیل، روز جمعه، دو روز پس از درگیری پلیس اسرائیل و فلسطینی ها در مسجد الاقصی ، بیش از ۱۳۰۰ مامور امنیتی خود را برای مقابله احتمالی با هرگونه خشونت به این محل اعزام کرد. سخنگوی پلیس اسرائیل گفت، تنها زنان و مردان بالای ۳۵ سال می توانند برای نماز جمعه وارد مسجد الاقصی شوند.

پلیس اسرائیل می گوید دومین شهروند اسرائیلی که درجریان حمله یک اتومبیل به رانندگی یک فلسطینی به سوی مردم در روز چهارشنبه مجروح شده بود ، امروز درگذشت. در حمله روز چهارشنبه به سوی مردم ، یک مامور پلیس کشته شده بود.

در همین حال، فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، روز جمعه، در کنفرانس خبری با رهبران اسرائیل، ادامه شهرک سازی ها در اورشلیم را مانعی بر سر راه پیشبرد گفتگوها خواند. وی گفت: "ما شهرک سازی های جدید را مانع می بینیم اما ، از سوی دیگر ، همانطوری که رهبران اسرائیل گفته اند، این اراده سیاسی نیز برای از سرگیری گفتگوها وجود دارد، به ویژه انجام گفتگوهایی که برای امنیت مردم اسرائیل ، نتایج مشخصی به همراه داشته باشد. "

بینامین نتانیاهو خواست فلسطینی ها برای توقف شهرک سازی ها را یک ادعای جعلی خواند. او گفته است: "به نظر من این یک ادعای دروغین است که بارها و بارها مطرح می شود که تنش به علت این شهرک سازی ها ادامه خواهد داشت. من معتقدم، موضوع ربطی به شهرک سازی ندارد. موضوع موجودیت اسرائیل و کوتاهی فلسطینی ها در به رسمیت شناختن اسرائیل در هر منطقه ای و درون هر مرزی است."

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسراییل نیز گفت، بر این باور است که، کاهش تنش ها و درگیری ها به ویژه در اورشلیم ضروری است. او ضمن تایید نظر نتانیاهو که باید به وضعیت موجود احترام گذاشت، فلسطینی ها را برای حملات تروریستی روزهای گذشته سرزنش کرد و گفت، این حملات با تحریک محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ها صورت می گیرد.

XS
SM
MD
LG