لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

با وجود تمدید آتش‌بس در غزه، درگیری حماس و اسرائیل از سر گرفته شد


نمایی از ویرانه های ناشی از جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه
نمایی از ویرانه های ناشی از جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه

ساعاتی پس از آن که رسانه‌ها از تمدید یک روزه آتش‌بس موقت در غزه خبر دادند، ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه در بیانه‌ای اعلام کرد که گروه حماس با پرتاب راکت به سمت مناطق اسرائیلی، آتش‌بس را نقض کرده و در نتیجه یک رشته حملات هوایی را برای پاسخگویی به راکت‌پرانی‌های آن گروه فلسطینی از سر گرفته است.

پیشتر خبرگزاری‌ها از ادامه گفتگوی مذاکره کنندگان فلسطینی و اسرائیلی در قاهره با هدف یافتن راهی برای پایان دادن به بحران نوار غزه و برقراری یک آتش‌بس بلندمدت خبر دادند و گفتند دو طرف موافقت کردند که آتش‌بس موقتی که از هفته گذشته اجرا شده بود را برای ۲۴ ساعت دیگر در روز سه‌شنبه تمدید کنند.

اعلام تمدید آتش‌بس توسط مصر، امیدها برای رسیدن به توافق را افزایش داد، با این حال با وجود باقی ماندن شکاف‌های عمیق بین دو طرف، احتمال بروز چنین درگیری‌هایی در جریان آتش‌بس همچنان بالاست.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی درگیری‌های امروز منتشر نشده است. با این حال مقام‌های اسرائیلی گفتند که راکت‌های حماس به مناطق خالی از سکنه اصابت کرده و خسارت و تلفاتی نداشته‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه امروز خود تاکید کرد که هم عملیات دفاعی و هم تهاجمی را برای پاسخ دادن به دور جدید حملات گروه حماس ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حملات هوایی اسرائیل در نوار غزه دقایقی پس از آن آغاز شد که سه راکت از گروه شبه‌نظامیان حماس به سمت اسرائیل پرتاب شد و با نقض آتش‌بس موقت اعلام شده، گفتگوهای دیپلماتیک جاری در قاهره که از حدود یک ماه پیش آغاز شده است را به خطر انداخت.

یک عضو هیات مذاکره‌کننده فلسطینی روز سه‌شنبه گفت که مذاکرات امروز برای گفتگو بر سر مسائل اصلی مورد اختلاف دو طرف، از جمله درخواست حماس برای رفع محاصره غزه و رفع محدودیت از بندر و فرودگاه آن شهر، و نیز خواسته اسرائیل مبنی بر خلع سلاح حماس از سر گرفته شده است.

به گفته این نماینده فلسطینی در قاهره، اسرائیلی‌ها ترتیباتی پیشنهاد کرده‌اند که محاصره غره را کاملا لغو نمی‌کند، اما در صورت توافق آن را کاهش خواهند داد.

با این حال، به گفته آسوشیتدپرس، نشانه‌ای وجود ندارد که دو طرف به توافقی برای پایان دادن به بیش از یک ماه جنگ خشونت‌بار در نوار غزه نزدیک شده باشند.

مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بطور غیرمستقیم و از طریق میانجی‌های مصری صورت می‌گیرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نسبت به پیامدهای شکست مذاکرات هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG