لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

مقام‌های مصری و فلسطینی از تمدید آتش‌بس در غزه خبر دادند


عکس آرشیوی از صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی (چپ) و نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در جریان گفتگوهای قاهره – ۲۰ امرداد ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی (چپ) و نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در جریان گفتگوهای قاهره – ۲۰ امرداد ۱۳۹۳

مقام‌های مصری و فلسطینی در اواخر روز چهارشنبه اعلام کردند اسرائیل و حماس برای تمدید آتش‌بس موقت فعلی، برای مدت ۵ روز دیگر به توافق رسیده‌اند؛ اقدامی که می‌تواند امیدها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها در قاهره برای رسیدن به یک توافق بلندمدت برای پایان دادن به درگیری‌ها در نوار غزه را افزایش دهد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دقایقی پیش از نیمه شب و به پایان رسیدن آتش‌بسی که قبلا به مرحله اجرا در آمده است، غزه بار دیگر شاهد درگیری‌هایی پراکنده‌ای بود. پنج راکت توسط گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی به سوی اسرائیل پرتاب شد و اسرائیل نیز در مقابل، اهدافی را در غزه مورد حمله قرار داد.

گزارشی از خسارات یا تلفات احتمالی ناشی از این حملات منتشر نشده است.

با وجود این درگیری‌ها، وزیر امور خارجه مصر و سرپرست هیات مذاکره‌کننده فلسطینی از توافق دو طرف برای تمدید آتش‌بس خبر دادند که بلافاصله از نیمه شب اجرا خواهد شد. تا لحظه مخابره این خبر، دفتر نخست وزیری اسرائیل هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

در صورتی که این آتش‌بس موقت ۵ روزه بطور کامل به اجرا درآید و شکسته نشود، سومین دور آتش‌بس موقتی خواهد بود که در هفته‌های گذشته در نوار غزه به اجرا در آمده است.

رسانه‌های اسرائیلی پیشتر از طرح پیشنهادی مصر برای آتش‌بس طولانی‌مدت خبر داده بودند. به نوشته روزنامه «جروزالم ‌پست» این طرح پیشنهادی از اسرائیل می‌خواهد حملات هوایی به غزه را متوقف، و نسبت به رفع تدریجی محاصره غزه اقدام نماید. گزارش‌ها در باره این طرح هنوز به تائید مسئولان مربوطه نرسیده است.

در جریان درگیری‌های خشونت‌بار یک ماه گذشته در غزه بیش از ۱۹۳۰ فلسطینی کشته شدند که بیشتر آنها غیرنظامی بودند. در طرف اسرائیلی نیز ۷۰ نفر کشته شده‌اند که تنها سه نفر از آنها غیرنظامی بوده و بقیه از سربازان ارتش اسرائیل بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG