لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

نبرد اسرائیل با حماس همزمان با جنگ تحریف اطلاعات و فریب افکار عمومی در فضای مجازی


آرشیو
آرشیو

بررسی‌های پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا نشان می‌دهد میلیون‌ها کاربر شبکه اجتماعی اکس (توئیتر سابق) در چهل روز گذشته در معرض پست‌هائی تحریف شده قرار گرفته‌اند که سعی دارند اسرائیل را به «نسل‌کشی» در غزه متهم کنند.

به گزارش وب‌سایت پالی‌گراف، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، برخی کاربران ضد اسرائیلی شبکه ایکس در روزهای گذشته با استفاده از عکسی قدیمی از تصویر زنی در حال حمل یک ماشین اسباب‌بازی در پله‌های یک ساختمان ویران شده همراه با هشتگ هولوکاست‌ـ غزه، این‌طور وانمود می‌کنند که این ویرانی ناشی از اقدامات اسرائیل است.

براساس این گزارش روز ده نوامبر کاربری به نام مرام سوسلی با نام کاربری «سیرین گرل» به معنای دختر سوری، که بیش از دویست هزار فالوئر دارد این عکس را با این توضیح منتشر کرد : «در حال قدم زدن میان آوار برای جمع آوری خاطرات به جامانده از کودکشی»

جکسون هینکل کاربر دیگری با دو میلیون فالوئر هم در توضیح این عکس نوشت: «شما نمی توانید روح فلسطین را خرد کنید.»

بررسیهای وب‌سایت پالی‌گراف اما نشان می‌دهد توضیحات این کاربران هیچ ربطی به تصویر ندارند چرا که این این عکس توسط حسن قائدی، عکاس آزاد ایرانی در طول جنگ داخلی سوریه در شهر حمص، گرفته و در سال ۲۰۲۰ برنده عنوان « اثر هنری قابل توجه» در جوایز بین‌المللی عکاسی سینا شده است.

این عکس تصویر مادری را در لحظه بازگشت به شهری که بخش‌های زیادی از آن در طی سال ها محاصره نیروهای دولتی ویران شده ، ترسیم کرده است.

روز ۱۳ نوامبر زمانی که کاربران شبکه اجتماعی اکس اطلاعات درست این عکس را منتشر کردند ،سوسلی، پست خود را حذف کرد.

مرام سوسلی با نام کاربری «سیرین گرل»که در شهر دمشق سوریه متولد شده در کودکی به استرالیا مهاجرت کرد و در سال ۲۰۱۲ به یکی از چهره‌های مدافع رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بدل شد.

در طول جنگ سوریه نیز تمرکز او بر انتشار اطلاعات نادرست و تئوری‌های توطئه در مورد ایالات متحده، اسرائیل و متحدان آنها و همینطور سفید‌نمائی اقدامات رژیم اسد و روسیه قرار داشت.

او همچنین با شبکه دولتی ایران، پرس تی وی و شبکه‌های دولتی روسیه به نام‌های آر تی و اسپوتنیک به عنوان مفسر همکاری می‌کند.

در سال ۲۰۱۸، تحلیلگران دولت بریتانیا به اشتباه سوسلی را به عنوان یک عامل (بات) روسی شناسائی کردند. بنابر گزارش‌ها ، سوسلی پس از مسمومیت جاسوس سابق روسیه در طول دو هفته، روزانه به طور متوسط ۲۰۰ توئیت منتشر می‌کرد.

بر اساس این تحقیقات پست‌های او که منعکس‌کننده انکار کرملین در مورد دست داشتن در مسمومیت بود، به حدود ۶۲ میلیون کاربر رسید.

هینکل نیز یکی دیگر از کاربران شبکه ایکس است که همانند سوسلی، به عنوان «کارشناس امور سیاسی» با شبکه دولتی روسیه، آر تی همکاری می‌کند.

یکی از پست‌های هینکل در توئیتر که با اعتراض کاربران مواجه شد بیش از ۱.۱ میلیون بار دیده شد.

هینکل که به علت انتشار اطلاعات نادرست از فعالیت در یوتیوب منع شده، به یکی از پرکارترین کاربران در پخش اطلاعات غلط در مورد درگیری اسرائیل و حماس بدل شده است.

به گزارش رولینگ استون، فالوئر های هینکل در کمتر از یک ماه از حدود صد هزار نفر به ۲ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

او در گذشته بر انتشار اطلاعات نادرست به طرفداری از روسیه و بر علیه اوکراین متمرکز بود.

XS
SM
MD
LG