لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

مخالفت اسرائیل با احیای برجام؛ جوزپ بورل: پیشنهادهای ایران «معقول» است


دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در تهران- آرشیو
دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در تهران- آرشیو

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده همین هفته به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حفظ و احیای برجام، پاسخ مثبت دهد.

جوزپ بورل روز دوشنبه همچنین گفت، پاسخ ایران به این پیشنهاد، که پس از ۱۶ ماه مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران با میانجیگری اتحادیه اروپا ارائه شد، «معقول» است. مفاد این پیشنهاد منتشر نشده است.

به گفته آقای بورل، در پیشنهادی که او به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات ارائه کرده آمده است که در این مذاکرات اکنون موازنه‌ای برقرار شده است و «فکر نمی‌کنم بتوانیم آن را ... بهبود بخشیم.»

بورل با اشاره به این که ایالات متحده هنوز به طور رسمی پاسخی نداده است، ابراز امیدواری کرد که پاسخ واشنگتن نقطه پایانی بر این مذاکرات باشد.

به گزارش رویترز تلاش‌ها برای احیای برجام به مرحله حساس و تعیین‌کننده‌ای رسیده است و شکست در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند خطر یک جنگ منطقه‌ای تازه را به همراه داشته باشد.

این درحالی است که به‌نظر می‌رسد اسرائیل چندان به این توافق روی خوش نشان نداده‌است. بنا بر بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیر اسرائیل منتشر کرد، یائیر لاپید روز دوشنبه به امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که کشور متبوعش نسبت به احیای پیمان هسته‌ای با ایران معترض است و در صورت دستیابی به چنین پیمانی، به آن متعهد نخواهد بود.

دفتر آقای لاپید تصریح کرد که نخست وزیر اسرائیل این نکته را برای رئیس جمهوری فرانسه روشن کرده که اسرائیل هرآنچه بتواند انجام خواهد داد تا از دسترسی ایران به توانایی هسته‌ای جلوگیری کند.

اسرائیل بارها تهدید کرده است در صورتی که دیپلماسی نتواند از دستیابی حکومت ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کند، گزینه اقدام نظامی پیش رو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG