لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

نتانیاهو: ورود حزب‌الله به جنگ بزرگ‌ترین اشتباه این گروه خواهد بود


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. (آرشیو)
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. (آرشیو)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۳۰ مهر همزمان با ادامه تنش‌ها میان حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل، با جمعی از سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز لبنان دیدار کرد.

نتانیاهو در این دیدار هشدار داد: «چنانچه حزب‌الله تصمیم بگیرد وارد جنگ شود، دلش برای جنگ دوم لبنان تنگ خواهد شد.»

اولین جنگ لبنان طی تیر و مرداد ۱۳۸۵ به دنبال حمله حزب‌الله به اسرائیل آغاز شد، طی آن ده‌ها شهروند و سرباز اسرائیلی و صدها عضو این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و همچنین غیرنظامی لبنانی کشته شدند، و با قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پایان یافت.

نتانیاهو در ادامه هشدارهایش به حزب‌الله لبنان در صورت ورود این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به جنگ با اسرائیل گفت: «بزرگ‌ترین اشتباه زندگی [این گروه] خواهد بود. با چنان قدرتی به آن حمله می‌کنیم که حتی تصورش را هم نمی‌تواند بکند و نتایج آن برای [حزب‌الله] و برای کشور لبنان ویرانگر خواهد بود.»

نخست‌وزیر اسرائیل خطاب به سربازان کشورش گفت: «می‌دانم دوستان‌تان را از دست دادید، و این مساله بسیار دشواری است، اما در جنگ برای زندگی‌مان و میهن‌مان هستیم.»

او ادامه داد: «این مبالغه نیست، اغراق نیست، واقعیت این جنگ است. جنگ کشتن یا کشته‌شدن است و آنها باید کشته شوند.»

با افزایش تنش‌ها در مرز میان لبنان و اسرائیل، عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان، روز جمعه از اسرائیل خواست که آتش‌بس ۴۸‌ساعته اعلام کند تا مشخص شود چه کسی مسئول تشدید تنش‌ها در منطقه است.

حبیب در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که لبنان نگران گسترش جنگ در منطقه است. او گفت: «ما واقعاً جنگ نمی‌خواهیم. دولت جنگ نمی‌خواهد. ما در حال گفتگو با گروه‌های مختلف هستیم. اما این غیرقابل کنترل است زیرا همه چیز به آنچه در غزه رخ داده بستگی دارد.»

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، سرهنگ دوم پیتر لرنر، روز جمعه گفت که دولت لبنان مسئول هرگونه حمله‌ای از خاک لبنان است.

ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر کریات شمونا در شمال این کشور را به دلیل تشدید تنش‌ها در مرز لبنان صادر کرده است. اکثر جمعیت ۲۲ هزار نفری این شهر قبلاً آن را ترک کرده بودند.

وزارت دفاع اسرائیل همچنین اعلام کرد که در واکنش به شلیک راکت و موشک در روز پنجشنبه به شمال اسرائیل، چندین سایت دیگر متعلق به گروه تروریستی حزب الله در جنوب لبنان مورد هدف قرار گرفتند.

آرش سیگارچی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به اسرائیل، در تازه‌ترین گزارش خود از منطقه گفت تنش‌ها میان ارتش اسرائیل و نیابتی‌های ایران از جمله حزب‌الله افزایش یافته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، و دیگر مقامات بلندپایه دولت او بارها به طور ضمنی به جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش هشدار داده‌اند هر گروه یا دولتی در خاورمیانه به دنبال سوءاستفاده از وضعیت باشد، با پاسخ قاطع واشنگتن روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG