لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

لبنان خواستار آتش‌بس ۴۸‌ساعته شد؛‌ اسرائیل دستور تخلیه شهر مرزی را صادر کرد


عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان، روز جمعه از اسرائیل خواست که آتش‌بس ۴۸‌ساعته اعلام کند تا مشخص شود چه کسی مسئول تشدید تنش‌ها در منطقه است.

حبیب در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که لبنان نگران گسترش جنگ در منطقه است. او گفت: «ما واقعاً جنگ نمی‌خواهیم. دولت جنگ نمی‌خواهد. ما در حال گفتگو با گروه‌های مختلف هستیم. اما این غیرقابل کنترل است زیرا همه چیز به آنچه در غزه رخ داده بستگی دارد.»

سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، سرهنگ دوم پیتر لرنر، روز جمعه گفت که دولت لبنان مسئول هرگونه حمله‌ای از خاک لبنان است.

حبیب در واکنش به این اظهارات گفت: «اسرائیل با تهدیدهای خود اوضاع را بدتر می‌کند.»
او گفت: «بیایید به جای تهدید آتش‌بس کنیم و ببینیم چه می‌شود. »

حبیب در پاسخ به این سوال که آیا دولت بر حزب‌الله تسلط دارد، گفت: «مردم در اینجا از نظر سیاسی و حتی خونی به هم مرتبط هستند. بنابراین، اگر وضعیت غزه واقعا بدتر شود، نمی‌توانیم آنها را از انتقام گرفتن باز داریم.»

او افزود: «آنها (حزب‌الله) جنگ نمی‌خواهند. اما منظورم این است که شما نمی‌توانید آن را کنترل کنید. همه چیز دوباره به آنچه در غزه اتفاق می‌افتد بستگی دارد، به حمله اسرائیل به غزه.»

این در حالی است که ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر کریات شمونا در شمال این کشور را به دلیل تشدید تنش‌ها در مرز لبنان صادر کرده است. اکثر جمعیت ۲۲ هزار نفری این شهر قبلاً آن را ترک کرده بودند.

وزارت دفاع اسرائیل همچنین اعلام کرد که در واکنش به شلیک راکت و موشک در روز پنجشنبه به شمال اسرائیل، چندین سایت دیگر متعلق به گروه تروریستی حزب الله در جنوب لبنان مورد هدف قرار گرفتند.

ارتش اسرائیل در یک حمله پهپادی جداگانه نیز یک عامل تروریستی را در منطقه مرز شمالی کشته است.

XS
SM
MD
LG