لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

آمریکا و بریتانیا از شهروندان خود خواستند لبنان را ترک کنند


حملات توپخانه‌ای اسرائیل به مناطقی از لبنان
حملات توپخانه‌ای اسرائیل به مناطقی از لبنان

سفارت‌خانه‌های آمریکا و بریتانیا در بیروت به شهروندان این دو کشور توصیه کردند به دلیل تشدید تنش‌های مرزی اسرائیل و حزب‌الله لبنان، تا زمانی که پروازها «در دسترس هستند»، لبنان را ترک کنند.

به گزارش تایمز اسرائیل، سفارت ایالات متحده در بیانیه تازه ای در روز پنج شنبه گفت «ما به شهروندان آمریکایی در لبنان توصیه می کنیم که اقدامات لازم را برای خروج از کشور انجام دهند.»

در بیانیه سفارت ایالات متحده آمده است «اما گزینه های اقامت تجاری در حال حاضر به قوت خود باقی است.»

هشدار مشابهی توسط سفارت بریتانیا صادر شده است که می گوید: «اگر شما در حال حاضر در لبنان هستید، ما شما را تشویق می کنیم همین الان این کشور را ترک کنید.»

سفارت بریتانیا هم در این بیانیه اقامت تجاری را مستثنی کرده است. با این وجود به اتباع بریتانیا هشدار داده است که از حضور در مناطقی که ممکن است تظاهرات برگزار شود اجتناب کنند.

پیش از این هم هر دو کشور به شهروندان خود نسبت به سفر به لبنان هشدار داده بودند.

این بیانیه ها در حالی صادر شده است که تنش در مرز شمالی این کشور و لبنان کم و بیش ادامه دارد.

به گفته خبرنگار اعزامی صدای آمریکا یک موشک هدایت‌شونده ضد تانک روز پنجشنبه ۲۷ مهر، از داخل لبنان به خاک اسرائیل شلیک شد و ارتش اسرائیل در مقابل، چند موضع گروه حزب الله لبنان را هدف قرار داد.

این گروه که تحت حمایت های مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی قرار دارد، پس از حمله شبه نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر تاکنون، اقدام به حملات پراکنده به مرز لبنان با شمال اسرائیل کرده است. ارتش اسرائیل هم به این حملات واکنش نشان داده و اقدام به گلوله باران مواضع حزب الله کرده است.

پیش از این، بنیامین نتانیاهو ، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۲۴ مهر، به جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان هشدار داد که در شمال اسرائیل «ما را آزمایش نکنند.»

XS
SM
MD
LG