لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

نتانیاهو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به «تسلیم‌شدن» در برابر ایران متهم کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به نظارت ناکارامد بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران متهم کرد و افزود آژانس در معرض خطر سیاسی‌شدن است.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ایران همچنان به دروغ گفتن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می‌دهد. تسلیم شدن آژانس در برابر فشار ایران، لکه‌ای سیاه در کارنامه آن است.»

به گفته نتانیاهو، «اگر آژانس تبدیل به سازمانی سیاسی شود، فعالیت نظارتی آن در ایران و گزارش‌هایش درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بی‌اهمیت خواهد شد.»

آژانس هنوز به اظهار نظر نتانیاهو واکنشی نشان نداده است.

این انتقادات غیرمعمول اسرائیل از آژانس چند روز پس از انتشار گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل مطرح می‌شود که طبق آن ایران پاسخی رضایت‌بخش درباره یکی از سایت‌ هسته‌ای خود ارائه کرده که در آن بقایای اورانیوم یافت شده بود. طبق گزارش آژانس، ایران همچنین برخی تجهیزات نظارتی را مجددا نصب کرده است.

به گفته یک دیپلمات ارشد آژانس، وجود ذرات اورانیوم به دلیل وجود یک معدن و آزمایشگاه تحت مدیریت اتحاد جماهیر شوروی در آن مکان است و آژانس پرسش دیگری در این باره ندارد.

اما بنیامین نتانیاهو در اشاره‌ای به این توضیح آژانس گفت: «بهانه‌های ایران... درباره یافت شدن مواد هسته‌ای در مکان‌های ممنوعه نه تنها غیر قابل اتکا بلکه از لحاظ فنی نیز غیرممکن هستند.»

با این حال، دیپلمات آژانس به خبرگزاری رویترز گفت طبق ارزیابی آژانس، ایران دهه‌ها پیشتر مواد منفجره مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای در آنجا آزمایش کرده است.

پس از خروج آمریکا از توافق برجام در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است. مقامات اسرائیلی و غربی می‌گویند ایران می‌تواند ظرف چند هفته از غنی‌سازی با خلوص ۶۰ درصد به ۹۰ درصد که کاربرد تسلیحاتی دارد، برسد.

اظهارات نتانیاهو در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و شماری از مقامات بلندپایه اسرائیلی طی دیداری که پنجشنبه هفته گذشته در کاخ سفید داشتند، اعلام کردند با پیگیری گروه «مشورتی راهبردی ایالات متحده و اسرائیل»، به گفت‌وگوها در مورد افزایش هماهنگی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و راه‌های مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG