لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا: جمهوری اسلامی با تولید سلاح هسته‌ای تنها چند ماه فاصله دارد 


ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا
ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا

ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی تنها تا چندماه تا تولید سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

آقای میلی در نشستی با اعضای کمیته دفاعی سنای آمریکا گفت: «جمهوری اسلامی هر زمان که تصمیم بگیرد، می‌تواند دو هفته بعد، مواد لازم و کافی برای تولید یک سلاح هسته‌ای را آماده کند و چند ماه بعد یک سلاح اتمی بسازد.»

او با تاکید بر اینکه ایالات‌ متحده همچنان اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد، افزود: «رهبران ایران همزمان با تلاش برای دستیابی به توان تولید سلاح هسته‌ای، از تروریست‌ها و نیروهای نیابتی خود نیز حمایت کرده و صلح در خاورمیانه و فراتر از آن را به مخاطره می‌اندازند.»

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر تاکید کرده بود که دولت او اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد.

۱۵ اردیبهشت هم، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که ایران امروز سلاح هسته‌ای ندارد و نمی‌تواند هم داشته باشد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه هفته گذشته با اشاره به افزایش غنی‌سازی اورانیم توسط جمهوری اسلامی گفت: پیشرفت ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد می‌تواند منطقه را شعله‌ور کند.

از دو سال پیش مذاکرات هسته‌ای دوباره‌ غیرمستقیمی بین آمریکا و ایران آغاز شد اما در حالی که گفته می‌شد دو کشور برای توافق نزدیک شده‌ بودند، مذاکرات از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی مدتی به وقفه افتاد و شهریور سال گذاشته کامل متوقف شد. از زمان اعتراضات هفت ماه پیش در ایران نیز، ایالات متحده اعلام کرد دیگر این مذاکرات در اولویت سیاست دولت جو بایدن نیست.

در ماه‌های اخیر جمهوری اسلامی بار دیگر تعهدات خود به برجام را کاهش داد و از جمله از افزایش غنی‌سازی بیش از ۸۰ درصدی اورانیوم خبر داد.

پیشتر، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، هم گفته بود که این سطح از غنی‌سازی اورانیوم فاصله چندانی با سطح ۹۰ درصدی مورد نیاز برای تولید جنگ‌افزار هسته‌ای ندارد.

XS
SM
MD
LG