لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

اقدام تنبیهی اسرائیل علیه اسپانیا؛ ارائه خدمات کنسولی به فلسطینی‌ها در اورشلیم ممنوع شد


اسرائیل در اقدامی تنبیهی، خدمات کنسولی اسپانیا در اورشلیم را برای فلسطینیان ساکن کرانه باختری اشغالی ممنوع کرد. این اقدام که از دوازدهم خرداد اجرایی خواهد شد، در پی به رسمیت شناختن رسمی «کشور فلسطینی» توسط اسپانیا، نروژ و ایرلند در روز چهارشنبه دوم خرداد صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اقدامات تنبیهی علیه اسپانیا آغاز شده و از اول ژوئن اجرایی خواهد شد. اگر این دستورالعمل‌ها رعایت نشوند، وزارت امور خارجه اقدامات بیشتری اتخاذ خواهد کرد.»

کنسولگری اسپانیا در اورشلیم خدمات مختلفی از جمله صدور ویزا، تمدید پاسپورت و ارائه خدمات اداری به فلسطینیان ساکن کرانه باختری را ارائه می‌دهد.

نروژ، اسپانیا و ایرلند روز چهارشنبه دوم خرداد، اعلام کردند که کشور فلسطینی‌ها را در روز هشتم خرداد به رسمیت خواهند شناخت و ابراز امیدواری کردند که سایر کشورهای غربی از این اقدام پیروی کنند. در شرایطی که این تصمیم با استقبال تشکیلات خودگردان فلسطینی و گروه شبه‌نظامی حماس مواجه شد، اسرائیل سفرای خود را از ایرلند و نروژ فرا خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوناس گار استوره، نخست‌وزیر نروژ، گفت که اسلو یک کشور مستقل فلسطینی‌ها را به رسمیت خواهد شناخت به این امید که این امر به صلح با اسرائیل کمک کند.

او افزود: «در بحبوحه یک جنگ، با ده‌ها هزار کشته و زخمی، باید تنها چیزی را که می‌تواند خانه‌ای امن برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها فراهم کند، زنده نگه داریم» و راه‌حل را «دو کشوری» دانست که «در صلح زندگی کنند».

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، هم گفت که این تصمیم «با هدف سرعت بخشیدن به تلاش‌ها برای تضمین آتش‌بس در جنگ اسرائیل با حماس در غزه انجام شده است.»

او ابراز امیدواری کرد که این تصمیم «به سایر کشورهای غربی کمک کند تا این مسیر را دنبال کنند» و افزود: «هرچه تعدادمان بیشتر باشد، قدرت بیشتری برای برقراری آتش‌بس و دستیابی به آزادی گروگان‌های در دست حماس» وجود خواهد داشت و این روند «می‌تواند منجر به توافق صلح شود.»

XS
SM
MD
LG