لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

نشست امنیتی نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائيل درباره ایران


بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه نهم مهر، با یوآف گالانت، وزیر دفاع این کشور، جلسه امنیتی برگزار کرد که موضوعش بر تهدیدهای جمهوری اسلامی تمرکز داشت.

روزنامه «جروزالم پست» بدون اشاره به جزییات این نشست، به نقل از گزارش روز جمعه هفتم مهر، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نوشت: «ارزیابی می‌شود که ایران در حال حاضر، برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را دنبال نمی‌کند.»

در بخش دیگری از گزارش پنتاگون آمده است که جمهوری اسلامی «ظرفیت تولید مواد شکاف‌پذیر کافی برای یک وسیله (انفجاری) هسته‌ای در کمتر از دو هفته را دارد.»

به نوشته این رسانه، مقامات دفاعی آمریکا ماه‌ها قبل این موضوع را بیان کرده‌اند و گزارش پنتاگون تائید کننده ارزیابی گذشته آنها است.

اسرائیل مدت‌ها است که در مورد دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای هشدار داده است و آن را یک تهدید بزرگ جهانی می‌داند.

به نوشته جروزالم پست، در دولت آمریکا نگرانی‌ها در خصوص چین و روسیه، دو قدرت داری تسیلحات بزرگ هسته‌ای، شدیدتر است. چین در سال‌های اخیر مواضع خصمانه‌تری در شرق آسیا و به ویژه علیه تایوان گرفته و روسیه نیز درگیر تهاجم به اوکراین است.

اسرائیل نگران برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و همچنین فعالیت‌های سپاه در سوریه و حمایت آن از گروه‌های شبه نظامی در اطراف اسرائیل به ویژه حزب‌الله در لبنان است.

کارشناسان می‌گویند ۱۹ گروه شبه‌نظامی مرتبط با ایران در اطراف اسرائيل فعال هستند.

XS
SM
MD
LG