لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

درخواست گروسی از اسلامی: بابت صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تضمین بدهید


درخواست گروسی از اسلامی: بابت صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تضمین بدهید
درخواست گروسی از اسلامی: بابت صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تضمین بدهید

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، بر ارائه تضمین‌های معتبر که صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را منحصراً تایید کند، تاکید کرد.

آقای گروسی در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «در جریان ملاقات با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در جریان نشست سالانه آژانس، بار دیگر بر تمایل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل و پیشرفت ملموس بر اساس بیانیه ۴ مارس (اسفند ۱۴۰۱) برای ارائه تضمین‌های معتبر مبنی‌بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است، تاکید کردم.»

محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در راس هیاتی برای شرکت در کنفرانس سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌ای در روز چهارشنبه ، ۲۹ شهریور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به بازرسی‌ها در ایران اشاره کرد.

آقای گروسی گفت که جمهوری اسلامی ایران همکاری با تیم‌های بازرسی آژانس در مورد برنامه هسته‌ای خود را در تلافی انتقادها محدود کرد.

او افزود: «من درک می‌کنم که آنها هیچ تحریمی نمی‌خواهند و مایل هستند به عنوان یک کشور عادی بخشی از جامعه بین‌الملل باشند. اما وقتی صحبت موضوعات هسته‌ای است، عادی بودن از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی میسر می‌شود و این آژانس است که به جامعه بین‌المللی تضمین می‌دهد که همه چیز در ایران درست پیش می‌رود.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت وقتی جمهوری اسلامی ایران، یک سوم از بهترین بازرسان آژانس را به دلیل «برخی ملاحظات سیاسی» حذف می‌کند، این، «جای تأسف» دارد و «غیرقابل درک» است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده هم جمعه هفته گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به تصمیم جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت فعالیت برخی بازرسان سازمان انرژی اتمی در ایران گفت که این تصمیم نشان می‌دهد مقامات ایران علاقه‌ای به ایفای نقش مسئولانه در برنامه اتمی خود ندارند.

آنتونی بلینکن افزود: «ما سعی کردیم به طور غیرمستقیم با ایران، شرکای اروپایی و حتی روسیه و چین همکاری و تلاش کنیم تا جمهوری اسلامی را به توافق هسته‌ای بازگردانیم اما ایران نتوانست یا نخواست که این کار را انجام دهد.»

وزیر امور خارجه آمریکا با انتقاد از عملکرد جمهوری اسلامی در اخراج شماری از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: «فعالیت‌های ایران در موضوع هسته‌ای، عمیقا بی‌ثبات‌کننده است و امنیت کشورها را نه تنها در منطقه، بلکه فراتر از آن به خطر می‌اندازد به همین دلیل است که ما مصمم هستیم و هرگز اجازه نخواهیم داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

XS
SM
MD
LG