لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

اسرائیل از استقلال کردستان عراق حمایت کرد


آقای نتانیاهو در سفری به آرژانتین این نظر را اعلام کرد.
آقای نتانیاهو در سفری به آرژانتین این نظر را اعلام کرد.

نخست وزیر اسرائیل به عنوان نخستین رئیس دولت، از استقلال کردستان عراق دفاع کرد.

بنیامین نتانیاهو که در آمریکای جنوبی حضور دارد روز سه شنبه ۲۱ شهریور در بیانیه ای اعلام کرد: «اسرائیل از تلاش قانونی مردم کرد برای دستیابی به حکومتی مستقل حمایت می کند.»

به گزارش بلومبرگ، موضع گیری اسرائیل در تناقض با آمریکا و ترکیه است. دولت ترکیه نگران است استقلال کردهای عراق مقدمه ای بر اعلام استقلال کردهای این کشور باشد. ایالات متحده آمریکا هم اعتقاد دارد استقلال کردهای عراق وضعیت منطقه را متزلزل خواهد کرد. پیشتر ایران هم مخالفت خود را در کنار دولت عراق با این همه پرسی اعلام کرد و حتی گزارش هایی از سفر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به اقلیم خودمختار کردستان عراق برای انصراف آنها از برگزاری این همه پرسی خبر داده بود.

اسرائیل پیش از این هم از استقلال کردهای عراق حمایت کرده بود اما این بار موضع اسرائیل در فاصله کوتاهی تا برگزاری همه پرسی زیر ذره بین قرار گرفته است. همه پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر برگزار می شود.

نتانیاهو در بیانیه اش تاکید کرد این کشور همچنان گروه پ ک ک را گروهی تروریستی می داند. این در حالی است که ساعاتی پیش از این بیانیه، یائیر گولان نایب رئیس اسبق ارتش اسرائیل در کنفرانسی در واشنگتن اعلام کرد پ ک ک را گروهی تروریستی نمی داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG