لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۶

ترکیه در تصمیم کردها به برگزاری رفراندوم استقلال خطر می بیند


رئیس ستاد مشترک ایران با اردوغان دیدار کرد و از محور های این دیدار مبارزه با کردهای ناراضی در ترکیه و ایران بود.
رئیس ستاد مشترک ایران با اردوغان دیدار کرد و از محور های این دیدار مبارزه با کردهای ناراضی در ترکیه و ایران بود.

یک مشاور رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، می گوید برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر وضعیت «غیرعادی» منطقه را تشدید خواهد کرد و تنها کشوری که در میان قدرت های منطقه ای از استقلال کردها حمایت می کند اسراییل است.

فیرات کوزوک، اونور اَنت و خالد الانصاری در مقاله مشترکی در بلومبرگ نوشتند: کردها سال ها است که طرح جدا شدن کامل از حاکمیت بغداد را سبک و سنگین می کنند. پس از هجوم داعش به مرزهای این منطقه نفت خیز در سال ۲۰۱۴ بحث رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق دوباره عنوان شد.

طرح همه پرسی استقلال کردستان عراق و در پی آن رفراندوم پارلمان جدید و انتخاب رییس جمهوری در ۶ نوامبر از سوی دولت عراق در بغداد، آمریکا، ایران و ترکیه محکوم شده است؛ ایران و ترکیه نگرانند که استقلال کردها در عراق باعث شورش کردها در سرزمین های خودشان شود.

این کشورها از مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، خواسته اند با دولت حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، در پی توافقی باشد که عراق را یکپارچه نگاه دارد.

هیاتی از سیاسیون کرد در روزهای اخیر برای بحث درباره مسائل کلیدی از جمله سهم اقلیم کردستان از درآمدهای فدرال و توزیع درآمدهای نفتی در پایتخت عراق بوده اند. مقام های کرد همچنین با سفیران آمریکا، بریتانیا، روسیه و ایران ملاقات کردند.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG