لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۷

بالاگرفتن تنش‌ها در اورشلیم: آیا انتفاضه سومی در راه است؟


در جریان درگیری‌های روز سه شنبه در زمین‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن، یک فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی از پا درآمد. به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری یک روز بعد از آن رخ داد که مهاجمان فلسطینی به یک سرباز و یک زن غیرنظامی اسرائیلی حمله کرده و آنها را کشتند.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، گفته خشونت‌های اخیر سازمان‌یافته نبوده؛ و معلوم نیست که به انتفاضه سومی بیانجامد. انتفاضه (انقلاب سنگ‌‌پرانان) دوم ده سال طول کشید و بالاخره در سال ۱۳۸۴ فروکش کرد.

ارتش اسرائیل گفته گروهی از فلسطینیان ساکن یک اردوگاه آوارگان با بمب‌ آتش‌زا و سنگ به سربازان حمله کردند، و سربازان در دفاع از خود به روی آن‌ها آتش گشوند، که در نتیجه، یک جوان ۲۱ ساله فلسطینی کشته شد. ساکنان اردوگاه می‌گویند این فرد هنگامی که هدف گلوله قرار گرفت روی پشت بام خانه خودش بود و از محل درگیری‌ها فاصله داشت.

روز سه‌شنبه دست‌کم دو نقطه دیگر کرانه باختری هم درگیری‌هایی گزارش شد، و به گزارش ارتش اسرائیل، سربازان آن کشور دو فلسطینی را مضروب کردند.

خشونت‌های اخیر اسرائیل را از به راه افتادن یک قیام دیگر نگران کرده، و کابینه امنیتی اسرائیل روز سه‌شنبه برای ارزیابی اوضاع تشکیل جلسه داد. به گفته آقای یعلون:

«از ریختن گروه‌های گسترده مردم به خیابان‌ها خبری نیست. آنچه که می‌بینیم، در بعضی نقاط، جوان‌ها به تروریسم بی‌نام و نشان و تهاجم منفرد رو می‌آورند. اسم این حرکت را چه بگذاریم؟ باید صبر کرد و دید که این حرکت چگونه رشد می‌کند. البته تنش در حال بالاگرفتن است.»

بالاگرفتن خشونت‌ها برای مردم اسرائیل به معنی نگرانی دوباره از امنیت در زندگی روزمره است. الکس فیش‌من، تحلیل‌گر مسائل نظامی در روزنامه یدیوت آهارونوت نوشته: «این همان نوایی است که در دوران انتقاضه هم به گوش می‌رسید: هنوز حمله تروریستی سر صبح را از سر نگذرانده‌، حمله بعدی در راه است.»

آخرین خیزش فلسطینیان با افزایش بمب‌گذاری‌های انتحاری در خاک اسرائیل و مقابله با عملیات نظامی اسرائیل در شهرهای فلسطین همراه بود.

موج جدید خشونت‌ها با تنش بر سر دسترسی به حرم شریف – که در کنترل اسرائیل است – بالا گرفت. این همان مکانی است که مسجدالاقصای مسلمانان، و کوهستان محل معابد مقدس یهودیان، که در تورات به آن اشاره شده، در آن قرار دارد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، روز سه‌شنبه از رهبران اسرائیل خواست تا «ساکنان یهودی‌نشین‌ها و افراطگرایان را از مسجدالاقصی و اماکن مقدس مسلمانان دور نگه دارد»:

«شما آنها را از ما دور نگه دارید و ما هم فاصله‌مان را با آن‌ها حفظ می‌کنیم.»

درخواست آقای عباس در پی دیدار اخیر قانونگذاران راست افراطی اسرائیل از حرم شریف مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG