لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن دولت مستقل «فلسطین»


مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد
مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد

دولت چپگرای جدید سوئد روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت فلسطینی را برسمیت شناخته است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد تنش‌ها بین اعراب و یهودیان بر سر برنامه‌های جدید شهرک‌سازی اسرائیل در شرق اورشلیم بالا گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد در استکهلم به خبرنگاران گفت دلیل تصمیم سوئد این بود که حکومت فلسطینی معیارهای قوانین بین‌المللی برای چنین شناسایی را رعایت کرده است.

این کشور عضو اتحادیه اروپا، پس از مالت و قبرس، سومین کشور اروپای غربی است که چنین تصمیمی می‌گیرد که می‌تواند منعکس‌کننده افزایش ناشکیبایی بین‌المللی از نزدیک به نیم قرن کنترل اسرائیل بر کرانه غربی، شرق اورشلیم و نوار غزه باشد.

اسرائیل تصمیم سوئد را بی‌درنگ محکوم نمود و آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه آن را «تصمیمی ناهنجار که عناصر افراطی را تقویت می‌کند» خواند.

اسرائیل می‌گوید فلسطینی‌ها فقط از طریق مذاکرات صلح می‌توانند به استقلال برسند، و شناسایی دولت مستقل فلسطینی در سازمان ملل متحد یا توسط هر کشور دیگری، روند صلح را ضعیف می‌کند. فلسطینی‌ها در مقابل می‌گویند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد مذاکرات صلح جدی نیست.

XS
SM
MD
LG