لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

وزیر خارجه اسرائیل: قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل «نفرت‌انگیز» بود


الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل در هنگام سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در هفته گذشته
الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل در هنگام سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد در هفته گذشته

وزیر خارجه اسرائیل جمعه شب پنجم آبان، قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با درخواست برای برقراری آتش‌بس در غزه را رد کرد و آن را «نفرت‌انگیز» خواند.

الی کوهن در شبکه پیام رسان ایکس نوشت: «به صراحت، درخواست نفرت انگیز مجمع عمومی سازمان ملل برای آتش بس را رد می کنیم» و تاکید کرد که «اسرائیل قصد دارد حماس را همانطور که دنیا با نازی ها و داعش برخورد کرد، نابود کند.»

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قطعنامه‌ای غیر الزام‌آور، خواستار آتش‌بس فوری و پایدار در اسرائیل و نوار غزه شد.

این قطعنامه با ۱۲۰ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۴۵ رای ممتنع به تصویب رسید.

در این قطعنامه از اسرائیل خواسته شد که دستور تخلیه فلسطینیان از شمال غزه را لغو و اجازه ورود همه مایحتاج، از جمله سوخت به نوار غزه را صادر کند.

همچنین از همه طرف‌های درگیر خواسته شد که خویشتنداری و از اقدامات تحریک‌آمیز و مخرب خودداری کنند.

این قطعنامه راه‌حل «عادلانه و پایدار» برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان را «تنها از راه‌های مسالمت‌آمیز» دانست و تاکید کرد که «همه اعمال خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی، از جمله تمام اقدامات تروریستی و حملات بی رویه، و همچنین تمام اقدامات تحریک‌آمیز و مخرب از هر سمتی، محکوم است.»

با این حال، این قطعنامه نه تنها به طور مشخص حماس را به دلیل حمله ۱۵ مهر به اسرائیل محکوم نکرد، بلکه در آن هیچ اشاره‌ای به نام این گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی و یا کشتن غیر نظامیان اسرائیلی در این حمله نشد.

این قطعنامه همچنین حق اسرائیل برای دفاع از خود را تأیید نکرد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در سخنرانی پس از تصویب این قطعنامه گفت: «امروز روز بدنامی خواهد شد. همه شاهد بوده‌ایم که سازمان ملل دیگر حتی یک ذره مشروعیت و اهمیت ندارد.»

او گفت: «اکثریت جامعه بین‌المللی نشان داده است که ترجیح می‌دهد از دفاع از تروریست‌های نازی حمایت کند» تا از دولت قانونمند اسرائیل که برای دفاع از غیرنظامیان خود اقدام می کند.

XS
SM
MD
LG