لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

اسرائیل دو یهودی افراطی دیگر را بدون محاکمه بازداشت کرد


سرکرده یک گروه یهودی افراطی که به دنبال آتش سوزی عمدی بازداشت شد
سرکرده یک گروه یهودی افراطی که به دنبال آتش سوزی عمدی بازداشت شد

اسرائیل روز یکشنبه دو مظنون شبه‌نظامی یهودی دیگر را بدون محاکمه بازداشت کرد. این دومین بار پس از آتش‌سوزی عمدی خانه‌ یک فلسطینی است که شهروندان یهودی بازداشت می‌شوند.

آتش‌سوزی عمدی مرگبار در روز ۳۱ ژوئیه در کرانه باختری منجر به مرگ یک کودک فلسطینی و پدرش شد.

وزارت دفاع اسرائیل همچنین از بازداشت دو یهودی افراطی دست راستی در هفته گذشته خبر داد. پلیس می‌تواند این افراد را تا شش ماه بدون اعلام جرم در بازداشت نگه دارد.

در پی حمله هفته گذشته به محل سکونت فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن، پلیس اسرائیل سخت‌گیری‌های بیشتری علیه افراط گرایان یهودی اعمال می‌کند.

هر چند هیچ‌یک از مظنونان بازداشتی اخیر از جمله سه افراطی بانفوذ اسرائیلی بطور علنی به ارتباط با آتش‌سوزی مرگبار آخر ژوئیه متهم نشده‌اند.

اسرائیل صدها فلسطینی را به شکل مشابه در بازداشتگاه نگاه داشته است. کابینه امنیتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پس از آتش‌سوزی خانه مسکونی یک عرب فلسطینی در کرانه باختری و بازتاب گسترده مرگ کودک ۱۸ ماهه در آن و کمی بعد سعد دوابشه، پدر کودک، بازداشت یهودیان تحت روش بدون محاکمه را تایید کرد.

سعد دوابشه، بامداد شنبه جان باخت و صدها نفر در مراسم تدفین او شرکت کردند. نیروهای دفاعی اسرائیل برای جلوگیری از بروز خشونت در مراسم حاضر بودند.

سوگواران بر جنازه سعد دوابشه نماز میت می خوانند
سوگواران بر جنازه سعد دوابشه نماز میت می خوانند

به گفته خبرگزاری فرانسه پس از مرگ دوابشه، حماس خواستار «مقابله» با اسرائیل شد.

اسرائیل از بازداشت بدون محاکمه افراد دفاع می‌کند و می‌گوید این روش برای کنترل خشونت و تداوم تجسس در پرونده‌هایی که شواهد کافی ندارد یا رفتن به دادگاه به معنای افشای اطلاعات محرمانه است، لازم و ضروری است.

گروهی از وکیلان یهودی که دفاع از سه اسرائیلی بازداشت‌شده را برعهده دارند می‌گویند این روش اشتباه است و می‌تواند صدها نفر را به زندان افکند. آنان می‌گویند «این روش می‌تواند تمامی نظام دادگستری را به خطر اندازد.»

XS
SM
MD
LG