لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

افزایش طرفداران به رسمیت شناختن اسرائیل و رابطه با آمریکا در ایران


نتایج یک نظر سنجی جدید حاکی است ۴۰ درصد ایرانیان مایل هستند توانایی تولید تسلیحات هسته ای را در برابر برچیدن کامل تحریم ها رها کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، این نظرسنجی را موسسه «سیاست و استراتژی» مستقر در شهر هرتزلیا و به سرپرستی پرفسور آلکس مینتز انجام داده است. این نظر سنجی همچنین نشان می دهد نزدیک ۴۰ درصد پرسش شوندگان گفتند اگر اسرائیل با فلسطینیان از در صلح درآید و از سرزمین های مورد اختلاف بیرون برود، ایران باید اسراییل را به رسمیت بشناسد.

در پاسخ به پرسشی در باره رابطه با آمریکا، اکثریت بزرگی – بیش از ۷۴ درصد – موافق بودند که ایران باید مناسبات کامل بازرگانی و دیپلماتیک با آمریکا را برقرار سازد، حتی هرچند بسیاری آمریکا را بزرگترین دشمن ایران توصیف کردند.

کار نظرسنجی را شماری از اسرائیلی های ایرانی تبار انجام دادند. آنها در ماه مه و اوایل ژوئن با ۵۳۰ نفر در سراسر ایران تماس گرفتند، و بی آن که بگویند اسرائیلی هستند یا از کجا تلفن می زنند، پرسش هایی را مطرح ساختند.

فقط ۹ درصد گفتند با کنار گذاشتن بخش غیرنظامی برنامه هسته ای جهت لغو تحریم ها موافق هستند. بیش از ۴۵ درصد گفتند هیچ بخشی از برنامه نباید کنار گذاشته شود.

قرار است نتایج نظر سنجی در کنفرانس سالانه مرکز هرتزلیا در روز یکشنبه اعلام شود. برنامه کنفرانس همچنین بررسی فرضی رویدادها یک روز پس از توافق بالقوه بین قدرت های جهانی و ایران را شامل می شود.
XS
SM
MD
LG