لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

نگرانی از احتمال دستیابی تهران به سلاح اتمی؛ اسرائیل کارگروه «برنامه هسته‌ای ایران» را دوباره فعال کرد


تصویر آرشوی از سانتریفیوژهای نصب شده در تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز
تصویر آرشوی از سانتریفیوژهای نصب شده در تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز

وب‌سایت خبری تحلیلی آکسیوس روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از سه مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از دو هفته پیش کارگروه‌های متمرکز بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را مجددا فعال کرده است.

بر اساس این گزارش، این کارگروه از اعضای تشکیلات دفاعی، وزارت خارجه و جامعه اطلاعاتی اسرائیل تشکیل شده تا با مدیریت شورای امنیت ملی و نظارت یک تیم به رهبری موساد، برنامه هسته‌ای حکومت ایران به‌ویژه فعالیت‌های احتمالی تسلیحاتی آن را به‌دقت بررسی کنند.

آکسیوس در گزارش خود از قول یک مقام اسرائیلی نوشته است که تیم دیگری نیز به رهبری سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، مسئول جلوگیری از عملیات نفوذ جمهوری اسلامی در جامعه اسرائیل شده است؛ نفوذی که در سال گذشته افزایش یافته است.

دو مقام سابق اسرائیلی هم که در جریان این روند قرار دارند، گفته‌اند نتانیاهو از زمان بازگشت به قدرت در دسامبر ۲۰۲۲، موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی را به‌طور جدی مورد رسیدگی قرار نداده، چرا که به زعم آنها در ابتدا مشغول رسیدگی به اصلاحات قضایی بود و بعدها درگیر جنگ در غزه شد.

آکسیوس از قول این مقام‌ها نوشته است که برخی از مقامات ارشد سابق تشکیلات دفاعی اسرائیل که به نتانیاهو نزدیک هستند، در ماه‌های اخیر با کسب اطلاعات جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ابراز نگرانی خود را به نخست‌ وزیر و تیمش منتقل کرده و نسبت به غفلت از این موضوع هشدار داده‌اند.

دو مقام اسرائیلی دیگر و دو مقام آمریکایی به آکسیوس گفته‌اند که اسرائیل و ایالات متحده نگران هستند جمهوری اسلامی در هفته‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، تلاش‌های تسلیحاتی هسته‌ای خود را افزایش دهد.

این مقامات همچنین معتقدند که احتمال دارد رهبران حکومت ایران تلاش کنند از دوره انتقالی پس از انتخابات در ایالات متحده، برای رسیدن به سلاح هسته‌ای استفاده کنند.

یک مقامات آمریکایی بر اساس گزارش‌های جامعه اطلاعاتی ایالات متحده اعلام کرد که جمهوری اسلامی هنوز به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، اما اقدامات هسته‌ای تحریک‌آمیزش در ماه‌های گذشته چالش‌های زیادی ایجاد کرده است.

گفته می‌شود برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در دیدارهای اخیر یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل در واشنگتن با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع، مورد بحث قرار گرفته است.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده بارها اطمینان داده است که جمهوری اسلامی «هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.»

در همین راستا قرار است دو تیم از ایالات متحده و اسرائیل در ماه ژوئیه درباره ایران و جمهوری اسلامی نشست مشترک برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG