لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

ساخت‌و‌ساز تازه در دو مرکز اتمی ایران؛ واشنگنتن پست: سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده در فردو ممکن است ۳ برابر شود


 سایت هسته ای فردو - آرشیو
سایت هسته ای فردو - آرشیو

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، از ساخت و سازهای تازه در دو مرکز غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی؛ فردو و نطنز، خبر داد.

این روزنامه نوشت که در تاسیسات هسته‌ای به شدت حفاظت شده ایران؛ مرکز غنی‌سازی اورانیوم در فردو، ساخت‌وسازهایی در حال انجام است که ممکن است به سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده در آنجا را ۳ برابر کند.

بر پایه این گزارش به نقل از اسناد محرمانه و تحلیل کارشناسان تسلیحاتی، این اقدام برای جمهوری اسلامی، این گزینه جدید را می‌دهد که در صورت تمایل بتواند به سرعت برای خود زرادخانه هسته‌ای فراهم کند.

درست چند روز پس از آن که مقامات جمهوری اسلامی به طور رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی، ناظر هسته‌ای برنامه‌های خود، اطلاع دادند که تأسیسات زیرزمینی فردو را که در اطراف قم و در دل کوه ساخته شده است ارتقا می‌دهند، بازرسان آژانس فعالیت‌های جدید ساخت‌وساز را در این مرکز غنی‌سازی تأیید کردند.

طبق گزارش واشنگتن پست، حکومت ایران همچنین برنامه‌هایی را برای ساخت‌وساز در مرکز اصلی غنی سازی خود، در نزدیکی شهر نطنز (سایت نظنز)، آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، این اقدام تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و دولت‌های غربی و نگرانی‌ها در مورد انگیزه‌‌های هسته‌‌ای تهران را بیشتر می‌کند.

بر اساس یک تجزیه و تحلیل فنی ارائه شده به واشنگتن پست، اقدامات در حال اجرا در فردو ممکن است به دولت ایران این امکان را دهد که هر ماه مقداری سوخت هسته‌ای انباشت کند که می‌تواند برای ساخت چندین بمب هسته‌ای استفاده شود.

XS
SM
MD
LG