لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

راستی‌آزمایی | هکرهای سایبری هوادار حماس رسانه‌های اجتماعی را هدف قرار می‌دهند


آرشیو
آرشیو

تارنمای پالی‌گراف، پروژه راستی آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی نشان می‌دهد که هکرهای حماس حملات سایبری تازه‌ای را از طریق پخش اطلاعات جعلی و با هدف کنترل روایت راه انداخته‌‌اند.

سازمان امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده در ۲۰ مهر اعلام کرد که اسرائیل در چند هفته اخیر با تشدید حملات سایبری سطح پایین روبرو بوده است و افزود که ایالات متحده «با نیروهای سایبری اسرائیل برای خنثی کردن حملات سایبری همکاری می‌کند.»

آکسیوس روز ۱۸ مهر به نقل از گروه تحقیقاتی امنیتی سایبرنو گزارش داد که این حملات سطح پایین «با انگیزه سیاسی» بوده و گروه های هکری را در هر دو طرف درگیری حماس و اسرائیل درگیر می‌کنند.

در گزارش سایبرنو آمده است که «حداقل ۵۸ گروه» در درگیری شرکت دارند که از این میان حدود ۴۸ گروه «علیه اسرائیل» و حدود ۱۰ گروه در حمایت از اسرائیل فعالیت می‌کنند.

اما همه حملات هکری اخیر در سطح پایین نیستند. به گزارش شرکت امنیت سایبری زیروفاکس، هکرها توانستند داده‌های نیروهای دفاعی اسرائیل و سازمان امنیت اسرائیل را به خطر بیاندازند. فایل‌های پرسنل، عکس‌ها، و دسترسی به نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی متعاقباً برای فروش در تالار گفتگوی وب تاریک روسی‌زبان «رَمپ» تبلیغ شد.

شرکت مشاوره امنیت سایبری سی‌اس‌او گزارش داد که اغلب این گروه‌های هکری با ایران یا روسیه همسو هستند.

به گزارش اکسیوس، یک گروه هکری روز ۲۳ مهر طرفدار حماس از هکرهای سراسر جهان خواست تا در حمله به زیرساخت‌های عمومی و خصوصی اسرائیل و ایالات متحده به آن بپیوندند.

به عنوان بخشی از این کمپین «بسیج هکتیویست»، حماس به طور فزاینده‌ای کاربران و گروه‌های رسانه‌های اجتماعی را با اطلاعات نادرستی که برای تحریک نفرت نسبت به اسرائیل طراحی شده است، هدف قرار می‌دهد. ویدئوها و عکس‌های ده‌ساله‌ای که رنج کودکان سوری را در طول جنگ داخلی آن کشور نشان می‌دهند، در حال تبدیل شدن به ویروس‌هایی هستند که توسط کاربران ناشناس طرفدار حماس منتشر می‌شوند و به دروغ به عنوان فیلم‌های فعلی از غزه برچسب‌گذاری می‌شوند.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا انتشار این اخبار جعلی را نگران‌کننده خوانده‌اند و از نیروی پلیس اتحادیه اروپا خواستند تا مجرمان آنلاین را شناسایی کنند.

شبکه ایکس هم گفت که صدها حساب جدید «وابسته به حماس» را به دلیل انتشار محتوای نفرت‌پراکنانه و یهودستیزانه حذف کرده است.

این مطلب با استفاده از گزارش پالی‌گراف،‌ پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، تهیه و تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG