لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

روز هلوکاست در اسرائیل به یادبود میلیون ها قربانی


همزمان با روز هولوکاست، عده ای در مقابل کمپ آشویتس که ده ها هزار یهودی در آنجا کشته شدند، حضور یافتند.
همزمان با روز هولوکاست، عده ای در مقابل کمپ آشویتس که ده ها هزار یهودی در آنجا کشته شدند، حضور یافتند.

پنجم ماه می برابر با ۱۶ اردیبهشت، روز یادبود قربانیان هولوکاست در اسرائیل است. در اسرائیل رویدادهای متعددی برای گرامیداشت یاد شش میلیون قربانی هولوکاست با فرارسیدن سالگرد این فاجعه تاریخی برگزار شد.

روز پنجشنبه با شروع صدای آژیر در سراسر اسرائیل مردم به احترام قربانیان هولوکاست برای دو دقیقه بی حرکت ایستادند؛ چه آنها که با وسیله های نقلیه در خیابان ها در حرکت بودند و چه کسانی که پیاده راه می رفتند.

شش میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم در اردوگاه ها و بازداشتگاه های آلمان نازی قتل عام شدند. تصاویر آن فجایع یاد و خاطره هولوکاست را پس از دهه ها در اذهان یهودیان و شهروندان سراسر جهان زنده نگاه داشته است.

کاخ سفید در بیانیه ای به مناسبت سالگرد هولوکاست بر تداوم همدردی و همبستگی مردم آمریکا با جامعه یهودی در گوشه و کنار جهان تاکید کرد.

با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مراسمی که چهارشنبه شب در موزه یادبود هولوکاست در اورشلیم به همین مناسبت برگزار شد از اظهارات ضد یهودی که در سال های اخیر در جهان غرب مطرح شده انتقاد کرد.

نتانیاهو در این مراسم گفت: "چنین تحریکاتی علیه اسرائیل ریشه در اسلامگرایی افراطی و جهان عرب دارد اما در سال های اخیر شاهد اظهارات نسبتا مشابهی در جهان غرب بوده ایم."

وی افزود: "اظهاراتی که توسط اعضای پارلمان بریتانیا و مقام های سوئد بیان شده و یا از طرف پیشگامان افکار عمومی در فرانسه. باید بگویم این روزها یهودی ستیزی اشکال غریبی به خود گرفته است."

آقای نتانیاهو و رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل روز پنجشنبه در یکی از ده ها مراسمی که در سراسر کشور به بزرگداشت قربانیان هولوکاست اختصاص داشت، در یاد واشِم، بنای یادبود هولوکاست در اورشلیم با نهادن تاج گل ادای احترام کردند.

XS
SM
MD
LG