لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

رهبران آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه درباره دفاع از اسرائیل گفتگو می‌کنند


استقرار ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز نوار غزه. ۹ اکتبر ۲۰۲۳.
استقرار ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز نوار غزه. ۹ اکتبر ۲۰۲۳.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، گفت که او و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه در باره وضعیت اسرائیل گفتگو خواهند کرد.

شولتز که میزبان مکرون در نشست مشترک کابینه آلمان و فرانسه در هامبورگ بود، حمله حماس به اسرائیل را «وحشیانه» خواند. اما افزود که آلمان، فرانسه، آمریکا و بریتانیا موافق هستند که نباید آتش جنگ به منطقه سرایت کند.

بایدن حمله حماس به اسرائیل را فاجعه بار خوانده است. او گفت «می‌خواهم به مردم اسرائیل، به جهان و به تروریست‌ها هر کجا که هستند بگویم که آمریکا در کنار مردم اسرائیل است و ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد. مردم اسرائیل امروز زیر حمله هستند. حمله‌ای سازماندهی شده از سوی حماس، یک گروه تروریستی.»

به گزارش خبرگزاری‌ها مکرون هم در تماس‌های تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر حمایت و همبستگی کامل خود از اسرائیل تاکید کرده است. او همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها در کرانه باختری و همچنین با رهبران لبنان، اردن، امارات متحده عربی و مصر گفتگو کرد.

ریشی سوناک نیز ضمن اعلام همبستگی با اسرائیل گفت که لندن آماده است در صورتی که اسرائیل درخواست کند ضمن حمایت دیپلماتیک، اطلاعاتی و امنیتی کمک‌های نظامی نیز در اختیار اسرائیل قرار دهد.

XS
SM
MD
LG