لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

بارقه‌های امید برای آتش‌بس در غزه؛ حماس پیشنهاد تازه داد، اسرائیل استقبال کرد


برخی رسانه‌ها روز چهارشنبه ۱۳ تیرماه از پیشنهاد تازه حماس برای برقراری آتش‌بس و تبادل گروگانها خبر دادند؛ یک مقام اسرائیلی هم گفت این پیشنهاد مسیر را برای حرکت به سمت یک توافق هموار می‌کند.

براساس گزارشها، پیشنهاد تازه حماس، طرفین را به توافق در مورد بندهای ۸ و ۱۴ پیشنهادی
اسرائیل که توسط رئیس جمهوری ایالات متحده ارائه شده است، نزدیک می‌کند.

این دو بند مربوط به مذاکرات بین اسرائیل و حماس و پیشنهاد آتش‌بس و تبادل چند مرحله‌ای گروگان‌ها و اختلاف‌نظر آنجاست که گفته می‌شود اسرائیل به دنبال آن بوده تا این دو بند را به اندازه کافی مبهم نگه دارد تا در صورت تمایل بتواند جنگ علیه حماس در غزه را از سر بگیرد، در حالی که حماس می‌خواهد اطمینان حاصل کند که اسرائیل نمی تواند پس از موافقت طرفین، جنگ را از سر بگیرد.

یک مقام ارشد اسرائیلی تاکید دارد که با وجود پاسخ نسبتا مثبت حماس، هنوز شکافهای قابل‌توجهی قبل از دستیابی به توافق وجود دارد.

وب‌سایت خبری اکسیوس هم به نقل از یکی دیگر از مقامات بلندپایه اسرائیل گزارش داد که اگر دولت اسرائیل به تیم مذاکره‌کننده تحت رهبری موساد اجازه ورود به چنین مذاکراتی را بدهد، احتمالاً طرفین تا چند هفته دیگر به توافق دست خواهند یافت.

همزمان گروه شبه‌نظامی حماس اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رهبر این گروه، سیزدهم تیرماه برای دستیابی به توافق پایان دادن به جنگ در غزه با میانجی‌های قطری و مصری تماس گرفته است.

براساس اعلام حماس رویکرد تازه این گروه و رهبرانش به مذاکرات جاری و پیشنهاد آتش‌بس «مثبت» بوده و در این زمینه با مقامات ترکیه هم صحبت شده است.

گروه اسلامگرای افراطی حماس که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شود پیشتر در واکنش به طرح صلح ارائه شده توسط رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار خروج کامل اسرائیل از نوار غزه و توقف کامل نبرد شده بود، پیشنهادی که مورد قبول اسرائیل واقع نشد.

نبرد میان ارتش اسرائیل و شبه‌نظامیان اسلامگرای حماس از ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۲ آغاز شد. زمانی که این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی در یک حمله «تروریستی» وارد خاک اسرائیل شد، بیش از ۱۲۰۰ شهروند اسرائیلی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان را قتل‌عام کرد و بیش از ۲۵۰ تن دیگر را به اسارت گرفت و با گذشت نزدیک به ٩ ماه از این حمله تروریستی، هنوز دستکم ۱۱۶ گروگان دیگر را در اختیار دارد و از آزادی آنها خودداری می‌کند.

XS
SM
MD
LG