لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

تشدید درگیری‌ اسرائیل و حزب‌الله؛ نماینده اسرائیل در سازمان ملل: با جنگی تمام‌عیار تاوانش را خواهند داد


جاناتان میلر، معاون سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد - آرشیو
جاناتان میلر، معاون سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد - آرشیو

در پی افزایش حملات نیروهای حزب‌الله به اسرائیل در ماه‌های گذشته، معاون سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد با اشاره به این که آنها روزانه هزاران موشک و پهپاد از لبنان به اسرائیل پرتاب کرده‌اند، گفت اسرائیل اجازه نخواهد داد این گروه تروریستی به حملاتش به خاک و شهروندان این کشور ادامه دهد.

جاناتان میلر، که روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل صحبت می‌کرد، افزود: «حزب‌الله که سال‌ها قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده‌ و مردم اسرائیل، مردم لبنان و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را به خطر انداخته است، با جنگی تمام عیار، تاوان آن را خواهد پرداخت.»

وزارت امور خارجه ایالات متحده پیشتر در روز دوشنبه چهارم تیرماه اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در دیدار خود با یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل، از او خواسته است تا برای جلوگیری از تشدید تنش در مرزهای لبنان تلاش کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، می‌گوید گالانت به بلینکن گفته است که اسرائیل راه حل دیپلماتیک را به درگیری با حزب‌الله ترجیح می‌دهد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز میزبان یوآو گالانت در پنتاگون بود و هشدار داد جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله می تواند به راحتی به یک جنگ منطقه‌ای تبدیل شود و پیامدهای وحشتناکی برای خاورمیانه داشته باشد.»

آستین نیز دیپلماسی را بهترین راه برای جلوگیری از «تشدید بیشتر» دانست.

او گفت: «ما به دنبال توافقی دیپلماتیک هستیم که آرامشی پایدار را به مرزهای شمالی اسرائیل بازگرداند و به غیرنظامیان اجازه دهد تا سالم به خانه‌های خود در هر دو طرف مرز اسرائیل و لبنان بازگردند.»

حزب‌الله لبنان پس از حمله پانزدهم مهر حماس، حمله به اسرائیل را آغاز و اعلام کرد تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، حملات را متوقف نخواهد کرد. هم حزب‌الله و هم گروه فلسطینی حماس مورد حمایت حکومت ایران هستند.

حملات حزب‌الله به اسرائیل در ماه جاری میلادی و در پی کشته‌شدن یکی از مقامات بلندپایه این گروه در حمله ارتش اسرائیل شدت گرفته است و باعث افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش جنگ در خاورمیانه شده است.

XS
SM
MD
LG