لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

خانواده‌های گروگان‌ها خواستار بازگشت عزیزانشان شدند؛ حماس پذیرش هرگونه آتش‌بس را رد کرد


درحالی که گروهی از مردم اسرائیل روز شنبه ۹ تیرماه با تجمع در تل‌آویو خواستار بازگرداندن گروگان‌ها از غزه شدند، شبکه تلویزیونی الجزیره قطر اعلام کرد گروه حماس پذیرش هرگونه آتش‌بس و تفاهم را رد کرده است.

این شبکه خبری اعلام کرد یکی از مقامات ارشد حماس با تکرار خواسته‌های قبلی این گروه برای آتش‌بس، خروج کامل نیروهای اسرائیل از غزه را پیش‌شرط پذیرش هر توافقی از جمله تبادل اسرا قرار داده است.

براساس این گزارش اسامه حمدان که در لبنان مستقر است در یک کنفرانس خبری در بیروت آمریکا را به اعمال فشار بر حماس برای پذیرش شروط اسرائیل متهم کرد و گفت: «حماس آماده برخورد مثبت با هر پیشنهادی است که آتش‌بس دائمی، خروج همه جانبه اسرائیل از نوار غزه و یک توافق مبادله جدی را تضمین کند اما هنوز پیشنهاد جدیدی در این زمینه از میانجیگران دریافت نکرده است.»

مقامات اسرائیل بارها تاکید کرده‌اند تا زمانی که حماس که از سال ۲۰۰۷ بر غزه حکومت می‌کند، «ریشه کن» نشود، فقط وقفه‌های موقت در جنگ را می‌پذیرند.

همزمان، انجمن خانواده‌های گروگان‌ها شنبه‌شب تجمع هفتگی خود در تل‌آویو را با هدف فشار به دولت نتانیاهو برای پذیرش طرح پیشنهادی جو بایدن، برقراری آتش‌بس و بازگرداندن گروگانها برگزار کرد.

پایگاه خبری «آکسیوس» روز شنبه نهم تیر به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد که آمریکا به همراه قطر و مصر در تلاش است تا فرمولی برای دستیابی به توافق بیابد.

در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر (٧ اکتبر) سال گذشته حماس به اسرائیل بیش از ۱۲۰۰ شهروند اسرائیلی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان قتل‌عام شدند و بیش از ۲۵۰ تن دیگر به اسارت گرفته شدند.

با گذشت نزدیک به ٩ ماه از این حمله تروریستی، مجموع ۱۰۹ گروگان از اسارت حماس رهایی یافته‌اند و طبق برآوردهای اسرائیل، ۱۱۶ گروگان دیگر هنوز در غزه به سر می‌برند که ۴۲ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG