لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

در اثر حملات هوائی اسرائیل به غزه همسر یک فرمانده حماس کشته شد


پس از شکسته آتس‌بس موقتی که بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس از هفته گذشته در نوار غزه آغاز شد و تنها برای چند روز دوام آورد و روز سه‌شنبه با شلیک راکت دو طرف نقض شد، حملات هوایی دو طرف به مواضع یکدیگر روز چهارشنبه نیز ادامه یافت که در اثر آن همسر یکی از فرماندهان نظامی حماس جان خود را از دست داد.

اسرائیل اعلام کرد به بیش از ۹۰ هدف فلسطینی در امتداد مدیترانه حمله کرد. خانه محمد دیف، فرمانده نظامی حماس در غزه یکی از آنها بود. حماس گفت او هنوز زنده است، اما همسر ۲۷ ساله و فرزند ۷ ماهه‌اش کشته شدند.

چند هزار نفر در مراسم تشییع جنازه آنها شرکت کردند و خواهان انتقام شدند.

یک عضو کابینه داخلی اسرائیل، دیف را یک قاتل نامید و گفت اسرائیل او را تا زمانی که شانسی برای کشتنش داشته باشد، هدف خواهد گرفت.

روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از آن که رسانه‌ها از تمدید یک روزه آتش‌بس موقتی در غزه، که دوشنبه گذشته بر سر آن توافق شد و به اجرا در آمد، خبر دادند، ارتش اسرائیل اعلام کرد گروه حماس با پرتاب راکت به سمت مناطق اسرائیلی، آتش‌بس را نقض کرده و در نتیجه یک رشته حملات هوایی را برای پاسخگویی به راکت‌پرانی‌های آن گروه فلسطینی از سر گرفته است.

طرف فلسطینی هم اسرائیل را متهم به پرتاب موشک و نقض آتش‌بس می‌کند.

این در حالی بود که پیش از آن خبرگزاری‌ها از ادامه گفتگوی مذاکره‌کنندگان فلسطینی و اسرائیلی در قاهره با هدف یافتن راهی برای پایان دادن به بحران نوار غزه و برقراری یک آتش‌بس بلندمدت خبر داده بودند و با وجود باقی ماندن شکاف‌های عمیق، امیدها برای عزم دو طرف برای رسیدن به توافق بلندمدت‌تر افزایش یافته بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که بلافاصله پس از نقض آتش‌بس در روز گذشته، هیات مذاکره‌کننده اسرائیلی را از قاهره فراخواند، بار دیگر تاکید کرد که ارتش اسرائیل به نبرد گسترده درغزه ادامه خواهد داد تا آرامش و ایمنی شهروندان اسرائیل برقرار شود.

مسئولان بیمارستانی و درمانی فلسطینی گزارش دادند در حملات هوایی جدید اسرائیل دست کم ۲۰ نفر در غزه کشته شدند، و شمار کشته شدگان از آغاز مناقشه در ۸ ژوئیه (۱۸ خرداد ماه)، به ۲۰۵۰ نفر رسید. اسرائیل نیز می‌گوید ۶۴ سرباز و سه غیرنظامی آن کشور تاکنون کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG