لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

انتخابات زودهنگام در اسرائیل برگزار می شود؛ دولت نتانیاهو با انتخابات موافقت کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

دولت اسرائیل با برگزاری انتخابات پیش از موعد موافقت کرد و مقرر شد ۹ آوریل ۲۰۱۹ (۱۹ فروردین ۱۳۹۸) این انتخابات برگزار شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت کابینه با اجماع کامل با انحلال دولت و برگزاری انتخابات، موافقت کرده است.

انتخابات در اسرائیل، قرار بود نهم نوامبر سال آینده میلادی (۱۸ آبان ۱۳۹۸) برگزار شود.

به گزارش روز دوشنبه سوم دی ماه خبرگزاری رویترز، آقای نتانیاهو در حالی با انحلال دولت موافقت کرده است که نظرسنجی ها نشان می‌دهد او پیروزی قاطع دیگری در انتخابات به دست خواهد آورد.

این گزارش حاکی است کابینه ائتلافی آقای نتانیاهو در هفته‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو بود. آویگدور لیبرمن وزیر دفاع در اعتراض به «پاسخ ضعیف» راکت پراکنی‌ها از سوی غزه، ماه پیش استعفا کرد.

آقای نتانیاهو پیشتر با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کرده و گفته بود «به صلاح نیست.»

با ترک کابینه از سوی آویگدور لیبرمن و حزب «اسرائیل خانه ما»، اکنون دولت نتانیاهو و ائتلاف به رهبری او تنها با یک کرسی در پارلمان ۱۲۰ نفری اسرائیل اکثریت را در دست داشتند. این ائتلاف شکننده اجازه کار به بنیامین نتانیاهو نداد و او با انحلال دولت موافقت کرد.

با مطرح شدن لایحه‌ای در خصوص افزایش حوزه خدمت وظیفه به افراد حریدی، این ائتلاف به توافق نرسید. به گزارش رویترز، حریدی‌ها حوزه خدمت وظیفه را تابو دانسته و می‌گویند دروازه‌ای به سمت سکولار شدن - باور به جدایی دین از سیاست - افراد است.

حریدی‌ها از همین رو از خدمت وظیفه معاف بودند، ولی با مخالفت دیگر یهودیان جامعه اسرائیل، لایحه جدید برای خدمت حریدی‌ها نوشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG