لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

وزیر دفاع اسرائیل استعفا کرد


وزیر دفاع اسرائیل، در اعتراض به آتش‌بس «غزه» از دولت این کشور کناره‌گیری کرد.

آویگدور لیبرمن دلیل استعفای خود را آتش‌بس در غزه اعلام کرد و گفت این آتش‌بس «تسلیم شدن برابر تروریسم» است.

استعفای آقای لیبرمن پس از ۴۸ ساعت اجرایی خواهد شد.

آویگدور لیبرمن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در اسرائیل شد. او امیدوار است تا چند روز آینده تاریخ جدید این انتخابات در اسرائیل مشخص شود. تاریخ انتخابات پیش رو اسرائیل نوامبر سال ۲۰۱۹ تعیین شده است.

وزیر دفاع مستعفی اسرائیل در حالی‌که یکی از دلایل استعفای خود را آتش‌بس غزه اعلام کرده است، همچنین به تصمیم دولت برای اجازه دادن به انتقال دلارهای قطر به نوار غزه نیز معترض است.

آویگدور لیبرمن معتقد است که این پول‌ها به پرداخت حقوق کارکنان و اعضای جنبش مقاومت اسلامی حماس اختصاص یافته است.

تصمیم برای آتش‌بس در غزه نه تنها استعفای وزیر دفاع اسرائیل را در پی داشته است، بلکه برخی از دیگر وزرای کابینه و مردم جنوب اسرائیل نیز به این اقدام اعتراض دارند.

با این حال آقای نتانیاهو در مراسم یادبود دیوید بن گوریون، اولین نخست وزیر و یکی از بنیانگذاران اسرائیل از تصمیم خود دفاع کرد و گفت:‌ «من صدای ساکنان جنوب را به خوبی می شنوم؛ اما باید بگویم که به همراه روسای سرویس های امنیتی و با دیدی بازتر نسبت به واقعیت این تصمیم را گرفته‌ایم.»

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که «دشمنان برای پذیرش آتش بس به ما التماس کردند و آن‌ها به خوبی می دانند چرا این درخواست را داشتند. واقعیتی که منجر به اتخاذ این تصمیم شده است را نمی توانم با افکار عمومی در میان بگذارم، اما آنچه برای اسرائیل و امنیت مردم ما مناسب است را انتخاب کردیم.»

اسرائيل در درگیری‌های شدید نوار غزه اعلام کرد که اين حملات در واکنش به موشک‌باران های حماس از نوار غزه به شهر مرزی اشکلون صورت گرفته است، به طوری که گزارش شده ۴۶۰ موشک و خمپاره در مدت ۲۴ ساعت به سمت اسرائیل پرتاب شده است.

ارتش اسرائیل هم حملات هوایی را بر روی ۱۶۰ هدف در غزه انجام داد. در جریان این درگیری‌ها هفت فلسطینی، از جمله پنج عضو حماس، کشته شدند. در اسرائیل، یک نفر در جریان اصابت موشک کشته شد و سه نفر نیز به شدت مجروح شدند.

در حالی که به نظر می‌رسید هر دو طرف در آستانه جنگ چهارم خود قرار دارند، مقامات فلسطینی به طور ناگهانی اعلام آتش‌بس کردند و اسرائیل نیز بعد از ساعت‌ها بحث این آتش‌بس را پذیرفت.

در شرایطی حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد که اسرائیل و کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، حماس را گروه تروریستی می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG