لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

اسرائیل یک گذرگاه کلیدی به غزه را باز کرد


گذرگاه کرم شالوم بازگشایی شده است
گذرگاه کرم شالوم بازگشایی شده است

بعد از هفته ها تنش در مرز اسرائیل با نوار غزه، اسرائیل می گوید یک گذرگاه مرزی کلیدی با باریکه غزه را بازگشایی کرده است.

گذرگاه موسوم به «کِرم شالوم» (به انگلیسی: Kerem Shalom) در میان بالا گرفتن موج خشونت از سوی گروه ستیزه گر اسلامی حماس هفته ها بسته بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه در پیامی در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت که بازگشایی گذرگاه پس از تقریباً ۲ هفته پیام روشنی به سکنه باریکه غزه است، اینکه آرامش، مثمر ثمر است و خشونت مزّیتی ندارد.

این بازگشایی در حالی صورت گرفته که دولت مصر تلاش می کند یک آتش بس پایدار را بین دو طرف درگیر برقرار کند.

فلسطینی های غزه هر هفته، در چهار ماه گذشته، از زمان سالگرد هفتادمین سال تشکیل کشور اسرائیل در مرز با اسرائیل، تظاهرات کرده‌اند. دست کم ۱۶۴ نفر با تیراندازی ارتش اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها به گفته اسرائیل ستیزه جویانی بودند که قصد ورود مخفیانه به اسرائیل را داشتند. چند سرباز اسرائیل هم در مقابل کشته شدند.

مقام‌های فلسطینی جمعه گذشته گفته بودند گروه حماس با میانجی‌گری مصر و دیگر کشورهای منطقه به یک توافق ترک مخاصمه با اسرائیل دست یافته است.

نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به ادامه تنش ها در غزه گفت که اسرائیل خواستار رسیدن به یک آتش‌بس کامل با حماس است. بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه ۲۱ مرداد در نشست هفتگی دولت گفت ما در حال مبارزه با تروریسم (حماس) در غزه هستیم.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا گفت از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «ما گزارش هایی را دیده ایم که حدود ۱۸۰ راکت از غزه به اسرائیل پرتاب شده است و ما کاملا از حق اسرائیل در دفاع از خود و اقداماتی که از این گونه حملات جلوگیری شود ، حمایت می کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG