لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

پیشروی نیروهای اسرائیلی در شمال و جنوب غزه؛ ارتش اسرائیل: حملات هدفمندی را در بیت‌ حانون آغاز کرده‌ایم


دود ناشی از حملات در غزه به هوا می‌رود.(تصویر گرفته شده از جنوب اسرائيل) - آرشیو
دود ناشی از حملات در غزه به هوا می‌رود.(تصویر گرفته شده از جنوب اسرائيل) - آرشیو

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی حملات هدفمندی را در بیت‌ حانون «برای از بین بردن تروریست‌ها، پیدا کردن و ضربه زدن به زیرساخت‌های تروریستی در زیر و بالای زمین» آغاز کرده است.

وزارت امور داخلی حماس در غزه نیز گفته است که یکی از مقامات ارشد امنیتی حماس هنگام بازدید از مناطق مسکونی شهر غزه در یک حمله اسرائیل کشته شد.

مقامات بهداشتی و رسانه‌های حماس نیز اعلام کردند که نیروهای اسرائیلی با بمباران هوایی و گلوله‌باران زمینی نوار غزه دست کم ۳۸ فلسطینی را کشتند.

به گزارش رویترز، آنها همچنین گفتند نیروهای اسرائيلی همچنین با شبه‌نظامیان حماس در مناطقی در جنوب شهر رفح از نزدیک درگیر شدند.

ساکنان منطقه می‌گویند که تانک‌های اسرائیلی در جنوب شرقی رفح پیشروی کردند و به عملیات خود در سه منطقه حومه شرقی رفح ادامه دادند.

حملات همزمان اسرائیل به لبه‌های شمالی و جنوبی غزه در ماه جاری میلادی باعث مهاجرت تازه صدها هزار فلسطینی از خانه‌های خود شد و راه‌های اصلی دسترسی به کمک‌ها انسانی را قطع کرده و خطر قحطی را افزایش داده است.

اسرائیل به رغم اعتراضات و نگرانی‌های بین‌المللی در مورد جان غیرنظامیان در رفح می‌گوید چاره‌ای جز حمله به این شهر جنوبی نوار غزه برای ریشه کن کردن آخرین گردان‌های جنگجویان حماس که اورشلیم معتقد است در آنجا پناه گرفته‌اند ندارد.

اونروا، نهاد اصلی سازمان ملل متحد در غزه، تا روز دوشنبه تخمین زد که بیش از ۸۰۰هزار نفر از زمان آغاز حمله اسرائیل به این شهر در اوایل ماه مه، از رفح گریخته‌اند. اسرائيل پیشتر از غیرنظامیان خواسته بود مناطقی در رفح را ترک کنند.

طرفداران عملیات نظامی اسرائيل در رفح می‌گویند که این جا به جایی نشان می‌دهد که تدابیر اسرائيل برای کاهش تلفات غیرنظامی قابلیت اجرا داشته است.

جنگ جاری در نوار غزه با حمله تروریستی گروه‌های حماس و «جهاد اسلامی» که مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی ایران هستند به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر گذشته (۷ اکتبر) آغاز شد؛ حمله‌ای که جان دست‌کم ۱۲۰۰ تن را که بیشتر آنها غیرنظامی بودند گرفت.

رهبران حماس بارها پس از این حمله تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای اینچنین را تکرار خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

ارتش اسرائيل می‌گوید از آبان سال گذشته تاکنون در غزه ۲۸۶ سرباز - از جمله سه سرباز در روز چهارشنبه - کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG