لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

جسد سه نوجوان گمشده اسرائیلی در کرانه باختری پیدا شد


سه نوجوان اسرائیلی از شهرکی نزدیکی الخلیل ربوده شدند، و ارتش اسرائیل در جستجوی آنها بارها به کرانه باختری یورش برد.

اسرائیل می گوید اجساد سه نوجوانی که از حدود سه هفته پیش تا کنون در جستجوی آنها بود را در کرانه باختری رود اردن یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پی کشف اجساد این سه نوجوان، برای تصمیم گیری در مورد اقدامات نظامی شدیدتر علیه حماس، یک جلسه امنیتی ویژه در کابینه تشکیل داد. گروه حماس ادعای اسرائیل را تأیید یا تکذیب نکرده است.

نفتالی بنت، وزیر اقتصاد اسرائیل در بیانیه ای گفته که «در مورد قاتلان کودکان هیچ بخششی در کار نخواهد بود. اکنون زمان عمل است.»

سه نوجوان اسرائیلی روز ۲۲ خرداد در یک شهرک یهودی نشین در نزدیکی کرانه باختری رود اردن در حال رفتن به کلاس مذهبی بودند.

آقای نتانیاهو با استفاده از وضعیت پیش آمده از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی خواسته است توافق وحدت با حماس را لغو کند.

اجساد گیلعاد شائر و نفتالی فرانکل که هر دو ۱۶ ساله بودند و آیال یفره، ۱۹ ساله در مزرعه ای در نزدیکی شهر الخلیل پیدا شد. الخلیل زادگاه و محل سکونت دو عضو حماس است که اسرائیل آنها را ربایندگان سه نوجوان می داند و همچنان در جستجوی آنهاست.

به نظر می رسد سه نوجوان اسرائیلی اندکی پس از ربوده شدن به ضرب گلوله کشته شده اند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته جسد سه نوجوان زیر تلی از سنگ در یک مزرعه پیدا شده است. رسانه های اسرائیل گفتند با بازجویی از خویشاوندان افراد مظنون توانسته اند اجساد سه نوجوان را پیدا کنند. عده زیادی سرباز اسرائیلی برای یافتن اجساد به محل اعزام شده بودند.

نیروهای اسرائیلی علاوه بر جستجو برای سه نوجوان ناپدید شده، به چندین شهر و روستا در کرانه باختری یورش بردند، و ضمن دستگیری اعضای حماس، نهادهای مرتبط با آن گروه را هم بستند.

محمود عباس ربودن نوجوانان اسرائیلی را محکوم کرده و برای یافتن آنها قول همکاری به اسرائیل داده بود؛ اقدامی که حماس و برخی از فلسطینی ها را برآشفته کرد و انتقادهای زیادی را متوجه آقای عباس کرد، به نحوی که وی را به ساخت و پاخت با اسرائیل متهم کردند.

ایالات متحده ضمن محکوم کردن ربودن نوجوانان اسرائیلی، از آقای نتانیاهو خواسته بود تا واکنشی درخور این مسأله نشان بدهد، نه بیشتر.

گروه حماس که در هفت سال گذشته کنترل نوار غزه را در دست داشته، به خاطر محکوم نکردن خشونت ها از جانب غرب طرد شده است. حماس خواستار نابودی اسرائیل شده، در حالی که بسیاری از مقامات فلسطین بارها تمایل خود را به گفتگو با اسرائیل و رسیدن به آتش بس دراز مدت و توافق صلح ابراز کرده اند.

XS
SM
MD
LG