لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تصویب قانون منع عادی‌سازی روابط با اسرائیل در پارلمان عراق


پارلمان عراق
پارلمان عراق

در پی تصویب قانونی در پارلمان عراق که عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع می‌کند، وزارت امور خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای مراتب ناخشنودی عمیق خود از تصویب این قانون را ابراز کرد.

در این بیانیه آمده است: «این قانون، علاوه بر به خطر انداختن آزادی بیان و ترویج فضای یهودی ستیزی، در تضاد کامل با پیشرفتهایی است که همسایگان عراق، با ایجاد پل‌ها و عادی‌سازی روابط با اسرائیل و ایجاد فرصت‌های جدید برای مردم سراسر منطقه به دست آورده‌اند.»

این بیانیه همچنین تاکید می‌کند که ایالات متحده، همچنان یک شریک قوی و تزلزل‌ناپذیر در حمایت از اسرائیل خواهد بود و از تلاشهای این کشور، برای ارتقاء روابط با همسایگان خود در راستای دستیابی به صلح و رفاه بیشتر حمایت می‌کند.

گفتنی است پارلمان عراق روز پنجشنبه قانونی را تصویب کرد که عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع می‌کند.

تصویب این قانون در حالی انجام می‌شود که پارلمان نتوانسته درباره هیچ موضوع دیگری از جمله انتخاب رئیس جمهوری جدید و کابینه جدید تشکیل جلسه دهد که خود سبب طولانی‌شدن بن‌بست سیاسی در این کشور شده است.

تصویری از طرفداران مقتدی صدر در حال ابراز شادی نسبت به تصویب قانون ممنوعت عادی‌سازی روابط با اسرائیل توسط پارلمان؛ بغداد، عراق. ۲۶ مه ٢٠٢٢
تصویری از طرفداران مقتدی صدر در حال ابراز شادی نسبت به تصویب قانون ممنوعت عادی‌سازی روابط با اسرائیل توسط پارلمان؛ بغداد، عراق. ۲۶ مه ٢٠٢٢

عراق از زمان استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸ هیچگاه این کشور را به رسمیت نشناخته و شهروندان و شرکت‌های عراقی نیز اجازه بازدید از اسرائیل را ندارند. اما قانون فعلی، پا را فراتر نهاده و هرگونه تلاش جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل را جرم‌انگاری می‌کند.

این قانون توسط حزب تحت رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، به پارلمان معرفی شد. این حزب که بیشترین تعداد کرسی‌ها را در انتخابات اخیر به دست آورده مخالف روابط نزدیک با ایالات متحده و اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG