لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

رهبران جهان با سفر به امارات به رئیس فقید این کشور ادای احترام کردند


دیدار شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات متحده عربی، و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در ابوظبی به مناسبت درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان. ۱۵ مه ۲۰۲۲
دیدار شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات متحده عربی، و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در ابوظبی به مناسبت درگذشت خلیفه بن زاید آل نهیان. ۱۵ مه ۲۰۲۲

شماری از رهبران جهان روز یکشنبه با سفر به امارات متحده عربی مراتب تسلیت خود را به شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات و برادر ناتنی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس فقید این کشور، ابراز کردند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که کشورش روابط تجاری و نظامی پرسودی با امارات دارد روز یکشنبه طی دیداری با شیخ محمد در ابوظبی گفت امارات می‌تواند «روی دوستی با فرانسه حساب کند.»

آقای مکرون همچنین با انتشار دو توییت به زبان‌های فرانسوی و عربی، ضمن ابراز تسلیت به مناسبت درگذشت شیخ خلیفه اعلام کرده از شیخ محمد و مردم امارات حمایت می‌کند.

اسحاق هرزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، نیز پیش از عزیمت به ابوظبی گفت ایجاد روابط میان امارات و اسرائیل در چارچوب توافق‌های ابراهیم، سرمایه‌ای برای کل منطقه بود که توسط «رهبران جسور و پیشگام» مانند شیخ خلیفه ساخته شد.

قرار است بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز روز یکشنبه وارد ابوظبی شوند.

کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده، نیز روز دوشنبه به نمایندگی از جو بایدن به ابوظبی سفر می‌کند.

چندین رهبر جهان عرب نیز روز شنبه درگذشت رئیس فقید امارات را به شیخ محمد تسلیت گفتند. همچنین هیئتی به نمایندگی از محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی، به امارات سفر کردند.

اما شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس جدید امارات متحده عربی که شنبه به‌ صورت رسمی به این سمت برگزیده شد، در سال‌های اخیر رهبری معماری نوین خاورمیانه را بر عهده داشته که شامل ایجاد محور ضد ایران با همراهی اسرائیل، و مبارزه با موج فزاینده اسلام سیاسی در منطقه است.

شیخ محمد ۶۱ ساله که مدتها در پشت صحنه به‌ عنوان رهبر واقعی کشور حضور داشت، ارتش امارات متحده عربی را به نیرویی با فناوری پیشرفته تبدیل کرد که همراه با ثروت نفتی و موقعیت این کشور به عنوان قطب تجاری منطقه، نفوذ امارات را در سطح بین‌المللی گسترش داد.

XS
SM
MD
LG