لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

اسرائیل «آتش‌بس موقت» را تکذیب کرد 


کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه در مرز غزه و مصر
کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه در مرز غزه و مصر

دفتر بنیامین نتانیاهو در بیانیه‌ای خبرهای منتشر شده مبنی بر موافقت اسرائیل با «آتش‌بس موقت» برای بازگشایی گذرگاه «رفح» و ورود کمک‌های بشردوستانه را تکذیب کرد.

تایمز اسرائیل اعلام کرد که در بیانیه‌ای کوتاه از دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، آمده است: «در حال حاضر هیچ آتش‌بسی برای کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه و خروج اتباع خارجی وجود ندارد.»

در همین رابطه چندین وزیر کابینه نتانیاهو که از حزب لیکود هستند نیز به شدت با «آتش‌بس موقت» با میانجیگری ایالات متحده مخالفت کردند.

وزیر انرژی اسرائیل گفت که او به شدت با گشایش محاصره و ورود کالاها به غزه به دلایل بشردوستانه مخالف است.

او می‌گوید: «تعهد ما به خانواده‌های کشته‌شدگان و گروگان‌های ربوده‌شده است نه قاتلان حماس و کسانی که به آنها کمک کردند.»

وزیر فرهنگ اسرائیل نیز به این «تصمیم» اعتراض کرد و گفت «کسانی که کودکان را قتل عام می‌کنند، به زنان تجاوز می‌کنند و نوزادان را می‌ربایند، سزاوار هیچ رحمتی نیستند.»

ساعاتی پیش خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که اسرائیل در توافق با مصر و آمریکا با «آتش‌بس موقت» موافقت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از دو منبع امنیتی مصر گزارش داده بود که توافق مصر، اسرائیل و آمریکا در مورد «آتش‌بس موقت» در جنوب غزه از ساعت ۹ صبح امروز به وقت محلی به اجرا در خواهد آمد.

مدتی که این گذرگاه باز خواهد ماند مشخص نشده بود اما رویترز به نقل از منابع مطلع نوشته که این گذرگاه احتمالا تا ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی باز خواهد ماند.

همزمان شبکه الجزیره به نقل از رسانه‌های دولتی غزه اعلام کرد که طرف فلسطینی در نوار غزه هنوز از مقامات مصری در مورد بازگشایی گذرگاه رفح تاییدیه‌ای دریافت نکرده است.

ساعاتی پیش رسانه‌ها از احتمال بازگشایی گذرگاه «رفح» برای مقاصد مشخص از جمله خروج اتباع خارجی از غزه خبر داده بودند.

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز به نقل از کامل خطیب نماینده سفارت فلسطین نوشت که بازگشایی گذرگاه مرزی «رفح» به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا از غزه خارج شوند و در عین حال اجازه ورود کالاهای بشردوستانه را می‌دهند.

سفارت آمریکا در اسرائیل نیز با انتشار پیام امنیتی از باز شدن گذرگاه رفح در ساعات پیشرو خبر داد و اعلام کرد که پیش بینی می‌کنیم که وضعیت در گذرگاه «رفح» غیرقابل پیش‌بینی باشد و اتباع آمریکایی را به احتیاط در استفاده از این گذرگاه دعوت کرد.

ساعتی پیش، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حساب «ایکس» نوشت که ایالات متحده «فعالانه» برای اطمینان از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه تلاش می‌کند.

بلینکن در پیامی کوتاه در «ایکس» منتشر کرد نوشت: «ما در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم که از خود دفاع می‌کند. ایالات متحده همچنین فعالانه تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که مردم غزه می‌توانند از خطر خارج شوند و کمک‌های مورد نیاز آنها - غذا، آب، دارو - می‌تواند به غزه وارد شود. حماس اهمیتی نمی‌دهد که فلسطینی‌ها آسیب ببینند.»

نوار غزه در روزهای اخیر و با اعمال محاصره کامل آن توسط اسرائیل با یک «بحران انسانی»، کمبود آب، برق، غذا، سوخت و دارو مواجه است. گذرگاه «رفح» بین غزه و مصر، تنها گذرگاه باقی مانده برای تدارکات، در طول هفته گذشته بسته بود. محموله‌های تدارکات بشردوستانه حیاتی برای مردم غزه در سمت مصری این گذرگاه مرزی انباشته شده است.

XS
SM
MD
LG