لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

گذرگاه «رفح» برای ساعاتی باز می‌شود؛ توافق سه جانبه اسرائیل، مصر و آمریکا برای آتش بس موقت


دو تابعیتی‌ها در گذرگاه مرزی رفح در جنوب غزه
دو تابعیتی‌ها در گذرگاه مرزی رفح در جنوب غزه

خبرگزاری رویترز در خبری از توافق مصر، اسرائیل و آمریکا در مورد «آتش‌بس موقت» در جنوب غزه برای بازگشایی موقت گذرگاه «رفح» خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از دو منبع امنیتی مصر گزارش داد که توافق مصر، اسرائیل و آمریکا در مورد «آتش‌بس موقت» در جنوب غزه از ساعت ۹ صبح امروز به وقت محلی به اجرا در خواهد آمد.

مدتی که این گذرگاه باز خواهد ماند مشخص نیست اما رویترز به نقل از منابع مطلع نوشته که این گذرگاه احتمالا تا ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی باز خواهد ماند.

همزمان شبکه الجزیره به نقل از رسانه‌های دولتی غزه اعلام کرد که طرف فلسطینی در نوار غزه هنوز از مقامات مصری در مورد بازگشایی گذرگاه رفح تاییدیه‌ای دریافت نکرده است.

ساعاتی پیش رسانه‌ها از بازگشایی گذرگاه «رفح» برای مقاصد مشخص از جمله خروج اتباع خارجی از غزه خبر دادند.

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز به نقل از کامل خطیب نماینده سفارت فلسطین نوشت که گذرگاه مرزی «رفح» نوشت که این گشایش به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا از غزه خارج شوند و در عین حال اجازه ورود کالاهای بشردوستانه را می‌دهند.

سفارت آمریکا در اسرائیل نیز با انتشار پیام امنیتی از باز شدن گذرگاه رفح در ساعات پیشرو خبر داد و اعلام کرد که پیش بینی می‌کنیم که وضعیت در گذرگاه «رفح» غیرقابل پیش‌بینی باشد و اتباع آمریکایی را به احتیاط در استفاده از این گذرگاه دعوت کرد.

ساعتی پیش، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حساب «ایکس» نوشت که ایالات متحده «فعالانه» برای اطمینان از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه تلاش می‌کند.

بلینکن در پیامی کوتاه در «ایکس» منتشر کرد نوشت: «ما در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم که از خود دفاع می‌کند. ایالات متحده همچنین فعالانه تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که مردم غزه می‌توانند از خطر خارج شوند و کمک‌های مورد نیاز آنها - غذا، آب، دارو - می‌تواند به غزه وارد شود. حماس اهمیتی نمی‌دهد که فلسطینی‌ها آسیب ببینند.»

نوار غزه در روزهای اخیر و با اعمال محاصره کامل آن توسط اسرائیل با یک «بحران انسانی»، کمبود آب، برق، غذا، سوخت و دارو مواجه است. گذرگاه «رفح» بین غزه و مصر، تنها گذرگاه باقی مانده برای تدارکات، در طول هفته گذشته بسته بود. محموله‌های تدارکات بشردوستانه حیاتی برای مردم غزه در سمت مصری این گذرگاه مرزی انباشته شده است.

XS
SM
MD
LG