لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

دیدار بلینکن با وزیر دفاع اسرائیل و تاکید بر ضرورت همبستگی در رویارویی با جمهوری اسلامی


دیدار وزیر امورخارجه آمریکا با وزیر دفاع اسرائيل
دیدار وزیر امورخارجه آمریکا با وزیر دفاع اسرائيل

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از سفر به کرانه باختری در روز سه‌شنبه با یواف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، دیدار و گفت‌وگو کرد.

گالانت نگرانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، را در مورد ایران، در دیدارش با وزیر امورخارجه آمریکا تکرار کرد.

اسرائيل نگران فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌‌ای آن است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یائير لاپید، رهبر اصلی اپوزیسیون اسرائيل، نیز در دیدار با بلینکن، همین نگرانی‌ها را بیان کرد. بلینکن روز دوشنبه با نتانیاهو دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که سفر دو روزه وزیر امور خارجه آمریکا به اسرائيل و کرانه باختری در حالی روز سه‌شنبه پایان یافت که نشانی از درخواست مجدد او برای برقراری آرامش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی در بحبوحه افزایش خشونت‌های نگران‌کننده، دیده نشد. بلینکن همچنین با محمود عباس،‌ رئیس تشکیل خودگردان فلسطینی‌، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

نتانیاهو پس از دیدار با بلینکن در روز دوشنبه، تنها اشاره‌ای گذرا به موضوع فلسطینی‌ها کرد و به جای آن تمرکزش را روی موضوع ایران قرار داد.

گالانت به بلینکن گفت که «سفر شما در زمان حساسی انجام می‌شود» و «این پیام روشنی به منطقه می‌دهد که ایالات متحده و اسرائیل در برابر ایران یا هر کسی که صلح و ثبات در منطقه را تهدید کند متحد هستند.»

بلینکن بر ضرورت همبستگی در هنگام رویارویی با جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از دستیابی آن به سلاح هسته‌ای تاکید کرد و گفت که تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل همچنان «آهنین» است. وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال اشاره کرد که در دستور کار او، صرفا مسئله ایران نیست و موارد بیشتری وجود دارد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که شرکای ائتلافی نتانیاهو چندان از اظهارات بلینکن استقبال نکردند.

وزیر امنیت ملی، رهبر حزب به شدت ناسیونالیست «قدرت یهود»، قول داد به اقدامات تنبیهی علیه فلسطینی‌ها در واکنش به دو تیراندازی در شرق اورشلیم ادامه دهد، خانه‌های فلسطینی‌ها را تخریب کند، و تسلیحات بیشتری را در اختیار به غیرنظامیان اسرائيلی بدهد.

بلینکن در طول دیدارش با نتانیاهو و همچنین بار دیگر در روز سه‌شنبه درباره «حمایت از اصول و نهادهای اصلی دموکراتیک» از جمله «اجرای برابر عدالت برای همه، حقوق برابر گروه‌های اقلیت، حاکمیت قانون» سخن گفت. منتقدان دولت اسرائيل می‌گویند طرح نتانیاهو سیستم قضایی این کشور را تضعیف می‌کند و سیستم کشورهای دموکراتیک در مورد استقلال قوا - کنترل و تعادل - آن را نابود خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG