لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

سفر رئیس سیا به اسرائیل در میانه تشدید تنش‌های امنیتی در کرانه باختری و نوار غزه


رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا ، از روز پنج‌شنبه، ششم بهمن، برای گفت‌وگو با مقامات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی وارد اسرائیل شده است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل افزایش تنش میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی، یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث او با مقامات اسرائیلی و رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

ویلیام برنز، رئیس سیا که سفرش در میانه تشدید تنش‌های امنیتی در کرانه باختری و نوار غزه انجام شد، در بخشی از سفر خود به خاورمیانه با احمد فتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر نیز دیدار کرد.

شبکه خبری «کان» نیز روز جمعه گزارش داد که مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) این هفته برای دیدارهای سطح بالا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و دیوید بارنه‌ئا، رئیس موساد از اسرائیل بازدید کرد.

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه در حمله به اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری با هدف «دستگیر کردن فعالان سازمان‌های تروریستی» وارد عملیاتی شد که در آن ۹ ساکن این بخش از شمال کرانه باختری کشته شدند.

سفر‌ ویلیام برنز، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به اسرائیل و مناطق فلسطینی کمی پیش از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل و کرانه باختری انجام شده است.

پیش‌تر نیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دیدار کرد.

به گفته دفتر نخست وزیری اسرائیل، مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و گام‌های لازم برای عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی، محور اصلی دیدار نتانیاهو و سالیوان بود.

انتظار می رود بلینکن روز دوشنبه وارد اسرائیل شود و در آنجا نیز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، الی کوهن، وزیر امور خارجه و دیگر رهبران ارشد اسرائیل دیدار کند. از محورهای گفتگو در این دیدار «اعلام حمایت پایدار آمریکا از امنیت اسرائیل، به ویژه در برابر تهدیدات ایران» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG