لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

اسناد درز کرده پیشنهاد فلسطینی ها درباره اورشلیم را فاش کرد


اسناد درز کرده پیشنهاد فلسطینی ها درباره اورشلیم را فاش کرد
اسناد درز کرده پیشنهاد فلسطینی ها درباره اورشلیم را فاش کرد

اسناد محرمانه درز کرده به تلویزیون الجزیره درباره مذاکرات فلسطینی ها و اسراییل نشان می دهد که مذاکره کنندگان فلسطینی، بطور مخفیانه امتیازات بزرگی را در جریان مذاکرات صلح در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به اسراییل پیشنهاد کردند. از جمله این پیشنهادات، توافق برای نگه داشتن تقریبا تمامی اورشیلم شرقی توسط اسراییل است.

بر اساس این اسناد، در ژوئن ۲۰۰۸ و در جریان مذاکرات میان مسوولان فلسطینی، آمریکایی و اسراییلی، احمد قریع مذاکره کننده ارشد فلسطینی پیشنهاد کرده بود که اسراییل تمامی شهرک های یهودی نشین ساخته شده در اورشلیم شرقی به جز یکی از آنها را نگه داد. اسراییل در جنگ ۱۹۶۷ اورشلیم شرقی را به تسخیر خود در آورد.

تلویزیون الجزیره، مستقر در قطر می گوید در روزهای آینده اسناد بیشتری از امتیازات پیشنهاد شده در مورد موضوعات حساس نظیر مسئله بازگشت آوارگان فلسطینی و پیشنهاد کنترل بین المللی مراکز مقدس اورشلیم را منتشر می کند.

بر اساس این اسناد، رهبران اسراییل - با حمایت ایالات متحده - پیشنهادات فلسطینی ها را رد کردند و آنها را ناکافی دانستند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی روز یکشنبه با حضور در شبکه الجزیره، این گزارش ها را رد کرد و آنها را «دروغ و تنها بخشی از حقایق» دانست. محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز با صدور بیانیه ای در قاهره، گفت کشورهای عربی را بطور کامل از تمامی مذاکرات با اسراییل مطلع نگه داشته است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز یکشنبه گفت آمریکا در حال بررسی اسناد ادعایی است و نمی تواند صحت آنان را تایید کند.

XS
SM
MD
LG