لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

الجزیره: عباس بازگشت ۵ میلیون آواره را غیر منطقی خواند


محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی

تلویزیون الجزیره بخش دوم اسناد مربوط به مذاکرات صلح خاورمیانه میان فلسطینی ها و اسراییل را منتشر کرد. در اسناد درز کرده به شبکه الجزیره آمده است که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد درخواست از اسرییل برای جذب ۵ میلیون آواره فلسطینی به عنوان بخشی از توافق نهایی صلح، «غیر منطقی» است.

این اسناد محرمانه که به تلویزیون الجزیره درز کرده است، نشان می دهد آقای عباس بطور خصوصی تایید کرده است که حتی بازگشت ۱ میلیون آواره، به معنای «پایان اسراییل» است.

گفته می شود در عوض، مذاکره کنندگان فلسطینی خواستار این شدند که به مدت۱۰ سال، اسراییل سالانه اجازه بازگشت ۱۰ هزار آواره - در مجموع ۱۰۰ هزار نفر - را بدهد. گفته می شود در زمانی دیگر، مذاکره کنندگان فلسطینی توافق کردند که تنها ۱۰هزار آواره به اسراییل بازگردد.

این مسئله با موضع عمومی فلسطینی ها که می گویند تمامی آوارگان جنگ ۱۹۴۹-۱۹۴۸ و نسل های بعدی آنان باید حق بازگشت به اسراییل را داشته باشند در تضاد است. رهبران اسراییل می گویند اسکان مجدد گسترده آوارگان، به هیچ وجه مطرح نیست چرا که این امر باعث تضعیف اکثریت یهود کشور می شود.

اسناد جدید همچنین فاش کرده است در جریان مذاکرات صلح طی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، زیپی لوینی وزیر وقت امورخارجه اسراییل پیشنهاد کرد چندین روستای عربی که اکنون در اسراییل است، به کشور آینده فلسطینی منتقل شوند. این پیشنهاد به عنوان بخشی از توافق برای انتقال زمین شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری مطرح شده است.

یک دستیار ارشد محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، کشور قطر در جنوب خلیج فارس را که تلویزیون الجزیره در آن مستقر است، به تلاش عمدی برای ضربه زدن به منافع فلسطینی ها متهم کرد.

XS
SM
MD
LG