لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

نقش مصر در احیای مذاکرات صلح خاورمیانه


آرشیو
آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر درخواست کرده است رهبران فلسطیینی را به بازگشت به مذاکرات مستقیم صلح تشویق کند.

دفتر نتانیاهو می گوید دو رهبر روز پنجشنبه «بحثی طولانی، دوستانه و جامع» در شهر ساحلی شرم الشیخ انجام دادند.

سخنگوی دفتر مبارک گفت رهبر مصر نتانیاهو را ترغیب کرد در سیاست های خود بازنگری کند و برای ادامه مذاکرات صلح، گام هایی جهت افزایش اعتماد فلسطینیان بردارد.

روز پنجشنبه همچنین، کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در رام الله درباره روند صلح با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی بحث کرد. وی پیش از این در اورشلیم با مقامات اسراییلی دیدار کرده بود.

خانم آشتون از گروه چهارگانه صلح خاورمیانه، شامل نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل متحد، خواست جهت یافتن راهی برای حل بن بست فعلی هرچه زودتر جلسه ای تشکیل دهند.

پیشتر در روز چهارشنبه ملک عبدالله، پادشاه اردن به اسراییل و فلسطینیان در مورد «تلف کردن وقت بیشتر» در مذاکرات صلح هشدار داده است.

بیانیه دفتر رهبر اردن حاکی است که او همچنین به نتانیاهو هشدار داد بن بست جاری در مذاکرات «صلح و ثبات منطقه را تهدید می کند.»

مذاکرات مستقیم بین دو طرف در پی انقضای مدت توقف عملیات ساختمانی اسراییل، در سرزمینی که فلسطینیان آن را برای کشور آینده خود می خواهند، قطع شد.

روز چهارشنبه، ناظر دایم تشکیلات خودگردان فلسطینی در سازمان ملل متحد گفت کشورهای عرب سرگرم آماده ساختن قطعنامه ای هستند که عملیات ساختمانی در کرانه غربی را محکوم می کند.

ریاض منصور گفت پیش نویس مقدماتی قطعنامه، که بیش از ۱۲ کشور از آن پشتیبانی می کنند، ماه پیش به اعضای شورای امنیت ارائه شد.

XS
SM
MD
LG